T-Mobile indgår milliardaftale med Nokia om 5G-teknologi

Tyske T-Mobile og finske Nokia indgår stor milliardaftale om 5G-teknologi.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Nokia skal i en aftale til over 22 milliarder kroner leverer "komplet end-to-end 5G-teknologi, software og services" til T-Mobile, der dermed fortsætter med at udbygge selskabets 5G-infrtastruktur.

Det skriver The Verge.

"Vi er all in på 5G", kommenterer T-Mobiles CIO Neville Ray i en, meddelelse.

Nokia skal i første omgang hjælpe med at bygge T-Mobiles 5G-netværk på både 600 MHz og 28 GHz i USA.

Læs også: Skal booste 4G og bane vejen for 5G: Derfor er 'Massive MIMO' helt afgørende

T-Mobile tager den gule førertrøje

The Verge rapporterer, at T-Mobile dermed bliver en af de første globale televirksomheder, der offentliggør investeringer i 5G-hardware.

Samtidig markerer aftalen et vigtige skridt for Nokia i konkurrencen med andre 5G-leverandører som Ericsson og Huawei.

Aftalen markerer også, at vi langsomt, men sikkert nærmer os implementering af 5G.

Læs også: TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

5G i 2020?

På det danske marked er 5G også begyndt at røre på sig.

Danmarks største teleselskab, TDC, har i et stykke tid været i gang med at teste mulighederne med 5G og de relaterede teknologier.

I en test nåede TDC op på en hastighed på 1,9 gigabit per sekund. Det er ifølge TDC omkring 65 gange så højt som gennemsnitshastigheden i 4G-nettet i dag.

Ifølge TDC kan vi regne med, at de første kommercielle løsninger vil være på plads fra og med 2020.

Udrulningen af 5G vil dog ikke følge samme drejebog som udrulningen af 2G, 3G og 4G mobilnetværket.

Det kan du læse mere om her: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect