T-Mobile indgår milliardaftale med Nokia om 5G-teknologi

Tyske T-Mobile og finske Nokia indgår stor milliardaftale om 5G-teknologi.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Nokia skal i en aftale til over 22 milliarder kroner leverer "komplet end-to-end 5G-teknologi, software og services" til T-Mobile, der dermed fortsætter med at udbygge selskabets 5G-infrtastruktur.

Det skriver The Verge.

"Vi er all in på 5G", kommenterer T-Mobiles CIO Neville Ray i en, meddelelse.

Nokia skal i første omgang hjælpe med at bygge T-Mobiles 5G-netværk på både 600 MHz og 28 GHz i USA.

Læs også: Skal booste 4G og bane vejen for 5G: Derfor er 'Massive MIMO' helt afgørende

T-Mobile tager den gule førertrøje

The Verge rapporterer, at T-Mobile dermed bliver en af de første globale televirksomheder, der offentliggør investeringer i 5G-hardware.

Samtidig markerer aftalen et vigtige skridt for Nokia i konkurrencen med andre 5G-leverandører som Ericsson og Huawei.

Aftalen markerer også, at vi langsomt, men sikkert nærmer os implementering af 5G.

Læs også: TDC melder ud: Her er køreplanen for Danmarks kommende 5G-supernet

5G i 2020?

På det danske marked er 5G også begyndt at røre på sig.

Danmarks største teleselskab, TDC, har i et stykke tid været i gang med at teste mulighederne med 5G og de relaterede teknologier.

I en test nåede TDC op på en hastighed på 1,9 gigabit per sekund. Det er ifølge TDC omkring 65 gange så højt som gennemsnitshastigheden i 4G-nettet i dag.

Ifølge TDC kan vi regne med, at de første kommercielle løsninger vil være på plads fra og med 2020.

Udrulningen af 5G vil dog ikke følge samme drejebog som udrulningen af 2G, 3G og 4G mobilnetværket.

Det kan du læse mere om her: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S