Lider du af søvnmangel? Så skru ned for din internetforbindelse

Ny forskning peger på en sammenhæng mellem bredbåndshastighed og søvnmangel.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Alan Turkus, CC BY 2.0)

Lider du af søvnproblemer, søvnløse nætter og er kronisk træt, skal du måske overveje at ringe til din internetudbyder og bede om en lavere hastighed.

Det er sikkert ikke et populært træk i alle husstande, men en ny undersøgelse peger på, at personer med hurtigt internet i gennemsnit mister søvnkvalitet og op til 25 minutters søvn om natten sammenlignet med personer med langsommere internethastigheder.

Det skriver Motherboard.com.

OPAL eller DSL

Den nye søvnforskning er publiceret i 'Journal of economic and organization', der er finansieret af Det Europæiske Forskningsråd.

Forskningen er blandt andet baseret på data fra Tyskland tilbage fra 1984 om søvn, pc-brug og forholdet mellem OPAL- og DSL-teknologiudbredelsen i Tyskland.

Udbredelsen af DSL-teknologien, som gik hen og blev den populære teknologi for hurtigere forbindelser, er blevet brugt som indikation på, om en husstand havde adgang til høje internethastigheder sammenlignet med husstande, i især det tidligere Østtyskland, hvor OPAL-teknologien efter murens fald blev mere udbredt.

Læs også: Du kan sagtens arbejde 60 timer om ugen og have fritid nok

Hurtigt internet fremmer overdrevet brug af elektroniske medier

Resultaterne af undersøgelsen peger på, at højhastighedsinternet, eller adgangen til DSL, fremmer "overdrevent brug af elektroniske medier," som ifølge forskningen leder til mindre søvn.

"Højhastighedsinternet gør det meget lokkende at blive sent oppe og spille computerspil, surfe internettet og bruge tid på at være online på sociale medier," skriver forskerne og peger på:

"I betragtningen af den voksende opmærksomhed om betydningen af søvnkvalitet- og mængde i forhold til vores sundhed og produktivitet, kan yderligere information om risici knyttet til teknologibrug om aftenen være med til at fremme en mere sund søvn og have en ikke ubetydelig effekt på individets velfærd og trivsel."

Ifølge netdoktor angiver de fleste søvneksperter, at 10 - 15 procent af befolkningen lider af alvorlige og langvarige søvnproblemer.

Læs også: Træt om morgenen? Sådan får du en bedre søvn og bliver mere effektiv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura