Lider du af søvnmangel? Så skru ned for din internetforbindelse

Ny forskning peger på en sammenhæng mellem bredbåndshastighed og søvnmangel.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Alan Turkus, CC BY 2.0)

Lider du af søvnproblemer, søvnløse nætter og er kronisk træt, skal du måske overveje at ringe til din internetudbyder og bede om en lavere hastighed.

Det er sikkert ikke et populært træk i alle husstande, men en ny undersøgelse peger på, at personer med hurtigt internet i gennemsnit mister søvnkvalitet og op til 25 minutters søvn om natten sammenlignet med personer med langsommere internethastigheder.

Det skriver Motherboard.com.

OPAL eller DSL

Den nye søvnforskning er publiceret i 'Journal of economic and organization', der er finansieret af Det Europæiske Forskningsråd.

Forskningen er blandt andet baseret på data fra Tyskland tilbage fra 1984 om søvn, pc-brug og forholdet mellem OPAL- og DSL-teknologiudbredelsen i Tyskland.

Udbredelsen af DSL-teknologien, som gik hen og blev den populære teknologi for hurtigere forbindelser, er blevet brugt som indikation på, om en husstand havde adgang til høje internethastigheder sammenlignet med husstande, i især det tidligere Østtyskland, hvor OPAL-teknologien efter murens fald blev mere udbredt.

Læs også: Du kan sagtens arbejde 60 timer om ugen og have fritid nok

Hurtigt internet fremmer overdrevet brug af elektroniske medier

Resultaterne af undersøgelsen peger på, at højhastighedsinternet, eller adgangen til DSL, fremmer "overdrevent brug af elektroniske medier," som ifølge forskningen leder til mindre søvn.

"Højhastighedsinternet gør det meget lokkende at blive sent oppe og spille computerspil, surfe internettet og bruge tid på at være online på sociale medier," skriver forskerne og peger på:

"I betragtningen af den voksende opmærksomhed om betydningen af søvnkvalitet- og mængde i forhold til vores sundhed og produktivitet, kan yderligere information om risici knyttet til teknologibrug om aftenen være med til at fremme en mere sund søvn og have en ikke ubetydelig effekt på individets velfærd og trivsel."

Ifølge netdoktor angiver de fleste søvneksperter, at 10 - 15 procent af befolkningen lider af alvorlige og langvarige søvnproblemer.

Læs også: Træt om morgenen? Sådan får du en bedre søvn og bliver mere effektiv

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S