Du kan sagtens arbejde 60 timer om ugen og have fritid nok

Klumme: Med benhård prioritering kan ledere sagtens arbejde 60 timer om ugen, få tid til både at dyrke sport, sove og samtidig have tre timer om dagen til venner og familie. Har man brug for mere?

Artikel top billede

Selv om man til tider hører om ledere, der arbejder under 37,5 timer, og der er skrevet en håndfuld bøger om korte arbejdsuger (for eksempel "The 4-Hour Workweek"), tillader jeg mig alligevel som udgangspunkt at mene, at man skal lægge en masse timer udover standardugen, hvis man er leder.

"Work smart not hard" holder stadig, men hvis du arbejder smart i 50 timer i stedet at arbejde smart i 37,5 timer, så får du alt andet lige udrettet flere smarte ting.

Og det lægger virksomheden mærke til.

Det samme gør kunder og partnere. Og hvis de ikke gør, arbejder du ikke smartere. 

50 timer om ugen eller mere

En nyere undersøgelse fra Lederne viser, at en gennemsnitlig arbejdstid for en leder i Danmark er 44,4 timer om ugen, og for 20 procent af lederne sniger ugen sig op på 50 timer.

En arbejdsdag på 7,5 timer er bare ikke realistisk for ledere med ambitioner. 

Mark Zuckerbergs søster Randi udtrykte det således i et tweet: "The entrepreneur's dilemma: Maintaining friendships. Building a great company. Spending time w/family. Staying fit. Getting sleep."

Og selv om hun her snakker om iværksættere, kunne hun lige så godt have ment lederen og ledernes dilemma. 

Så hvis du vil være leder, se dine børn vokse op og er glad for dine syv-otte timers søvn, kan du godt glemme vennerne og sporten. Det er barske løjer, men sådan er det. Du kan ikke nå det hele, synes Zuckerberg at mene. 
Og så alligevel...

Lad os lige regne den ud

Journalist og kommunikationschef i Dansk Boldspil Union, Jakob Høyer, har begået en glimrende tidsaktuel bog bestående af en række fortællinger om topledere med 60 timers arbejdsuger, som alligevel får tid til at dyrke maraton, triatlon og andet tidskrævende sport, som let kan stjæle 10-12 timer om ugen. 

Så lad os lige prøve at regne den ud.
Med sport og arbejde er vi oppe på 70 timer.

Og hvis vi antager, at der soves syv timer per nat, der købes lidt ind en gang imellem, transport til og fra arbejde samt andre småforstyrrelser for 28 timer ugentligt, ryger vi op på 147 timer, hvilket i en 168 timers uge giver 21 timer tilbage til familien og venner. 

Altså med benhård prioritering kan ledere arbejde 60 timer om ugen, få tid til både at dyrke sport, sove og samtidig have tre timer om dagen til venner og familie. 
Og for at være helt ærlig. Det er vel også mere end nok!?

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling. 

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt? 

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job