Globalt eventfirma åbner ny streamingtjeneste i Danmark

Om ti dage får Danmark en ny streamingtjeneste, men Netflix er ikke konkurrenten. Strive, som tjenesten hedder, satser på sport og har købt de nordiske rettigheder til den spanske og italienske fodboldliga.

Artikel top billede

Sådan ser hjemmesiden for den nye streamingtjeneste Strive ud indtil videre

Det global sport- og eventfirma IMG starter en ny streamingtjeneste i de nordiske lande.

Navnet på den nye tjeneste er Strive, og i første omgang er tjenesten ikke født som en konkurrent til Netflix, da Strive udelukkende skal vise sport.

Strive går i luften om godt 10 dage, når henholdsvis den spanske og italienske fodboldliga, La Liga og Serie A, sparkes i gang.

For at lancere tjenesten med et brag, har IMG købt tv-rettighederne til de to ligaer.

Dermed bliver Strive det eneste sted, danske fans af italiensk og spansk fodbold kan se kampene fra de bedste rækker i de to lande.

"Dette er et virkelig spændende projekt for IMG og alle fodboldfans i Skandinavien. Serie A og La Liga er to af verdens mest populære ligaer i fodboldens verden. Med Lionel Messi i FC Barcelona og Cristiano Ronaldo i Juventus vil Strive vise to af planetens bedste spillere. Begge ligaer er særdeles populære i denne region også med tanke på deres mange spillere fra Sverige, Norge og Danmark," siger Kristian Hysén, administrerende direktør for IMG Nordic, i en pressemeddelelse.

Læs også: Britisk mediemogul skal finde 217 milliarder inden fredag i vanvittig handelskabale mellem internationale mediegiganter: Få overblikket over hvem, der køber hvem

Ingen danske kommentatorer

IMG oplyser, at kommentatorerne til kampene vil tale engelsk, så de danske fans må væbne sig med tålmodighed, hvis de ønsker dansktalende kommentatorer.

Det fremgår ikke, hvad Strive ellers vil tilbyde sine abonnenter, når der ikke vises fodbold fra den spanske og italienske liga.

IMG skriver, at selskabet vil producere egne programmer og stof fra arkivet fra hovedkvarteret, som ligger tæt på Heathrow lufthavnen i Londen, men hvad disse programmer skal indeholde, oplyser IMG ikke.

Læs også: Tv-selskab indgår samarbejde med Google: Machine-learning skal fange Premier League-pirater

Koster 79 kroner om måneden

Strive bliver lanceret i både Sverige, Norge og Danmark og kan findes under domænvet Strivesport.com.

Tjenesten er ikke gået i luften endnu, og det er heller ikke muligt at oprette en bruger endnu.

Det er dog muligt at signe op på hjemmesiden, så man får besked, når Strive lanceres.

Som ny bruger får man de første syv dage gratis.

Herefter koster tjenesten 79 kroner om måneden eller 499 kroner, hvis man tegner abonnenment for et helt år.

Strive vil være tilgængelig via iOS- og Android apps, herunder Chromecast og Apple TV.

Læs også: Amazon kaster sig ud i usædvanlig satsning: Køber rettighederne til Premier League

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S