Tv-selskab indgår samarbejde med Google: Machine-learning skal fange Premier League-pirater

Machine learning skal fange de tv-pirater, der ser Premier League kampe ulovligt. Det er planen bag tv-gigantens Skys nye samarbejde med Google.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

Det engelske tv-selskab Sky tager dratiske midler i brug for at beskytte selskabets dyrtindkøbte tv-rettigheder til verdens bedste fodboldliga, den engelske Premier League.

Ved hjælp af Google Cloud' BigQuery og machine learning kan Sky tracke hjemmesider, der ulovligt streamer kampene i realtid og dermed lukke ned for siderne med det samme.

Det skriver Computerworlds engelske søsterside.

"Vi investerer i indhold for tæt på 6 milliarder pund om året. En stor del af de penge er investeringer i sportsrettigheder, og kronjuvelen er tv-rettighederne til Premier League-kampene. Ligesom i alle andre industrier er der desværre bad guys, som ulovligt forsøger at streame fodboldkampe," lyder begrundelsen fra Sky's CTO, Mohamed Hammady.

Læs også: Amazon kaster sig ud i usædvanlig satsning: Køber rettighederne til Premier League

Værdi på over 10 milliarder kroner

Sky betaler 1,2 milliarder pund, svarende til lidt over 10 milliarder kroner, om året for at vise 126 kampe fra den bedste engelske liga, så derfor er pirateriet en oplagt trussel for virksomheden.

I Danmark har Nordic Entertainment Group, som blandt andet står bag kanalerne TV3+ og TV3 Sport, netop forlænget rettigheder til at vise kampe fra Premier League med tre år frem til 2022.

Den oprindelige aftale ville udløbe ved udgangen af den kommende sæson, der starter fredag 10. august.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network