Tv-selskab indgår samarbejde med Google: Machine-learning skal fange Premier League-pirater

Machine learning skal fange de tv-pirater, der ser Premier League kampe ulovligt. Det er planen bag tv-gigantens Skys nye samarbejde med Google.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

Det engelske tv-selskab Sky tager dratiske midler i brug for at beskytte selskabets dyrtindkøbte tv-rettigheder til verdens bedste fodboldliga, den engelske Premier League.

Ved hjælp af Google Cloud' BigQuery og machine learning kan Sky tracke hjemmesider, der ulovligt streamer kampene i realtid og dermed lukke ned for siderne med det samme.

Det skriver Computerworlds engelske søsterside.

"Vi investerer i indhold for tæt på 6 milliarder pund om året. En stor del af de penge er investeringer i sportsrettigheder, og kronjuvelen er tv-rettighederne til Premier League-kampene. Ligesom i alle andre industrier er der desværre bad guys, som ulovligt forsøger at streame fodboldkampe," lyder begrundelsen fra Sky's CTO, Mohamed Hammady.

Læs også: Amazon kaster sig ud i usædvanlig satsning: Køber rettighederne til Premier League

Værdi på over 10 milliarder kroner

Sky betaler 1,2 milliarder pund, svarende til lidt over 10 milliarder kroner, om året for at vise 126 kampe fra den bedste engelske liga, så derfor er pirateriet en oplagt trussel for virksomheden.

I Danmark har Nordic Entertainment Group, som blandt andet står bag kanalerne TV3+ og TV3 Sport, netop forlænget rettigheder til at vise kampe fra Premier League med tre år frem til 2022.

Den oprindelige aftale ville udløbe ved udgangen af den kommende sæson, der starter fredag 10. august.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job