Oracle prøver at vippe Amazon af pinden med nyt træk: Indgiver protest mod cloud-kontrakt for den amerikanske regering

Oracle protesterer over udbuddet af en cloud-kontakt for Pentagon. Den amerikanske regering ønsker kun én leverandør, og det betyder, at Amazon Web Services sandsynligvis løber med kontrakten. Udbuddet står i kontrast til industriens mulicloud strategi, lyder klagen. Giganterne Microsoft, IBM og Google forventes også at byde ind på kontrakten.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Oracle har indgivet en protest mod det amerikanske forsvarsministerium, der sidder i hovedkvarteret Pentagon i Washington.

Oracle protesterer over, at ministeriet netop har udbudt en stor cloud-kontrakt til en værdi af 10 milliarder dollar - svarende til små 65 milliarder kroner - men kun ønsker én leverandør.

Det skriver Reuters.

Dermed bliver det ikke muligt for Oracle at gå sammen med andre leverandører om at byde ind på kontrakten.

"Ved kun at vælge en udbyder vil Forsvarsministeriet være låst i en kontakt med stor cloud-udbyder for en 10-årig periode eller længere. Det vil stå i kontrast til industriens multi-cloud strategi, som sørger for konstant konkurrence, skaber innovation og sænker priserne," lyder det fra Oracles talskvinde, Deborah Hellinger.

Læs også: Oracle-boss om sin største udfordring efter et år som chef i Danmark: "Alle tror, vi er en databasevirksomhed – Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet"

Stor kontakt med mulighed for forlængelse

Det amerikanske forsvarsministerium udbød kontrakten i juli måned, og kontrakten løber i første omgang i to år.

Her skal leverandøren sikre, at den såkaldte Joint Enterprise Defense Infrastructure cloud-system lever op til de nødvendige standarder.

Herefter er vinderen af udbuddet den oplagte kandidat til at blive genvalgt til den amerikanske regerings fremtidige cloud-projekter.

Læs også: Oracle Danmark har taget drastiske midler i brug: Straffer sig selv med dummebøder, hvis selskabet fejler overfor kunderne

Amazon er favorit

Pentagon skal besvare protesten inden 14. november, men vinderen af kontrakten vil allerede blive fundet i løbet af september.

Amazon Web Services spås at være favoritten til at vinde kontakten, og derfor frygter konkurrenterne, herunder Oracle, at det vil blive så godt som umuligt at få lov til at levere cloud-løsninger til den amerikanske regering i fremtiden.

Indtil videre er Amazon Web Services den eneste cloud-udbyder, der er godkendt til at håndtere regeringens data.

Microsoft, IBM og Google ventes alle at byde ind på kontrakten.

Læs også: "Det eneste problem jeg har, med mit manglende dansk, er, når jeg skal ringe og bestille pizza"

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job