Tidligere chef for Rigspolitets cybercrime-enhed skifter fra DSV til konsulentbranchen: “Jeg havde brug for at caste mig selv anderledes”

Den tidligere chef for Rigspolitiets cybercrime enhed, NC3, Kim Aarenstrup skifter jobbet som chef for den operationelle it hos DSV ud med jobbet som konsulent hos sikkerhedsfirmaet Fort Consult.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Kjøller / Jakob Kjøller)

Efter bare et år som chef for den oprationelle it hos DSV skifter Kim Aarenstrup nu job og bliver executive advisor hos it-sikkerhedfirmaet Fort Consult.

“Jeg skifter, fordi jeg gerne ville finde et job, der matchede min profil bedre, og jeg havde brug for at skifte til et sted, hvor professionalismen var i højsædet,” siger Kim Aarenstrup.

Læs også: Dansk cyber-politichef: "Uden Europol risikerer Danmark at blive slaraffenland for it-kriminelle"

Var det noget, du manglede hos DSV?

“Jeg havde nok fået castet mig selv til en rolle, hvor jeg ikke fik brugt mine samlede senioritet og kompetencer.”

Læs også: Tidligere cybercrime-chef bliver it-sikkerhedschef i DSV

Kim Aarenstrup har tidligere været chef for Rigspolitiets Nationale Center for Cybercrime og it-sikkerhedschef hos A.P. Møller-Mærsk.

Når man ser på det udefra, kunne det se ud som om, at du skifter fra at have ansvaret for it-sikkerheden til nu at skulle rådgive om den?

“Det kan man godt sige. Jeg vil gerne gøre en forskel for mange, og når man sidder i en virksomhed, kan man kun nå et stykke. Jeg har brug for at give noget af den viden videre, jeg har fået gennem en lang karriere til flere virksomheder og til dansk erhvervsliv,” siger han.

Skal rådgive topchefer

Hos Fort Consult kommer Kim Aarenstrup til at skulle rådgive topchefer og bestyrelser om it-sikkerhed og dermed være med til at få sat it-sikkerheden på dagsordenen i de danske virksomheder.

Læs også: Ny-ansat it-sikkerhedschef i DSV: “Vi udsættes dagligt for angreb”

“Hvis man kan forklare direktionen og bestyrelserne i virksomhederne, hvad det er for nogle håndtag, de skal trække i, for at det bliver effektivt, kan vi gøre en kæmpe forskel. Det er noget af det, jeg brænder for. At gøre en betydelig forskel her i samfundet,” siger han.

Og netop Kim Aarenstrups erfaring fra store virksomheder er en af grundene til, at han har fået jobbet hos Fort Consult.

“Kim kommer med mange års erfaring i bagagen, og har vigtig viden fra den anden side af bordet, i kraft af sine mange år som CISO, og herunder forståelse af kommunikationen mellem CISOen, CEOen og bestyrelsen. Denne viden er vigtig, da mange af vores klienters udfordringer ligger internt i denne kommunikation,” skriver Peter Troels Brahe, chef for Risk Management & Governance hos Fort Consult i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S