Deltag i Computerworlds store læserundersøgelse: Er du tilfreds med Microsofts Windows-opdateringer?

Microsoft Windows er installeret på tusindevis af computere i Danmark, men hvordan oplever it-professionelle frekvensen og kvaliteten af opdateringer og patches til Windows? Det undersøger Computerworld lige nu i en spørgeskemaundersøgelse.

Artikel top billede

Vær med i vores store spørgeskemaundersøgelse om oplevelsen af Windows.

Når man taler med folk i it-branchen om, hvorfor Microsoft dominerer i Danmark, bliver det ofte kædet sammen med, at vi jo er "Microsoft-land".

Det kan der være noget om.

Ifølge statcounter var 57 procent af alle platforme Windows-baserede i Danmark i juli 2018. Ser vi specifikt på desktop, hedder det tal hele 83 procent.

Dermed er der rigtig mange virksomheder, hvor Windows spiller en stor rolle og har betydning for folks hverdag.

I begyndelsen af måneden var Microsoft ude med en gennemgang af selskabets mål og principper for Windows-opdateringerne, som ifølge selskabet skal være simple, forudsigelige, agile og transparente.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts mål med Windows-opdateringerne: "Be simple and predictable. Be agile. Be transparent"

Men ikke alle mener, at Microsoft lever op til sine egne mål.

I den seneste tid har der været flere historier om brugere, der bestemt ikke er tilfredse med Windows-opdateringerne.

Blandt andet udarbejde Susan Bradley, der er patch-veteran og 18 gange Microsoft MVP (Most Valuable Professional), en undersøgelse blandt brugerne af hjemmesiden Patchmanagement.org.

Undersøgelsen viste en stor utilfredshed med Windows og Windows 10-opdateringerne.

Du kan læse mere om hendes undersøgelse her: Patch-veteran angriber Windows-opdateringer i opsigtvækkende brev til Microsofts topledelse: "Alt dette er ikke acceptabelt - vi kan ikke fortsætte med status quo"

Hvordan ser det ud hos dig?

Hvordan oplever du Windows, herunder frekvensen og kvaliteten af de løbende opdateringer og patches?

Hjælp os med at blive klogere ved at svare på syv spørgsmål. Det tager blot to minutter.

Klik her for at komme i gang med undersøgelsen.

Computerworld bruger undersøgelsen redaktionelt, og din besvarelse er fuldt anonymiseret.

Med venlig hilsen,

Redaktionen på Computerworld

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S