Deltag i Computerworlds store læserundersøgelse: Er du tilfreds med Microsofts Windows-opdateringer?

Microsoft Windows er installeret på tusindevis af computere i Danmark, men hvordan oplever it-professionelle frekvensen og kvaliteten af opdateringer og patches til Windows? Det undersøger Computerworld lige nu i en spørgeskemaundersøgelse.

Artikel top billede

Vær med i vores store spørgeskemaundersøgelse om oplevelsen af Windows.

Når man taler med folk i it-branchen om, hvorfor Microsoft dominerer i Danmark, bliver det ofte kædet sammen med, at vi jo er "Microsoft-land".

Det kan der være noget om.

Ifølge statcounter var 57 procent af alle platforme Windows-baserede i Danmark i juli 2018. Ser vi specifikt på desktop, hedder det tal hele 83 procent.

Dermed er der rigtig mange virksomheder, hvor Windows spiller en stor rolle og har betydning for folks hverdag.

I begyndelsen af måneden var Microsoft ude med en gennemgang af selskabets mål og principper for Windows-opdateringerne, som ifølge selskabet skal være simple, forudsigelige, agile og transparente.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts mål med Windows-opdateringerne: "Be simple and predictable. Be agile. Be transparent"

Men ikke alle mener, at Microsoft lever op til sine egne mål.

I den seneste tid har der været flere historier om brugere, der bestemt ikke er tilfredse med Windows-opdateringerne.

Blandt andet udarbejde Susan Bradley, der er patch-veteran og 18 gange Microsoft MVP (Most Valuable Professional), en undersøgelse blandt brugerne af hjemmesiden Patchmanagement.org.

Undersøgelsen viste en stor utilfredshed med Windows og Windows 10-opdateringerne.

Du kan læse mere om hendes undersøgelse her: Patch-veteran angriber Windows-opdateringer i opsigtvækkende brev til Microsofts topledelse: "Alt dette er ikke acceptabelt - vi kan ikke fortsætte med status quo"

Hvordan ser det ud hos dig?

Hvordan oplever du Windows, herunder frekvensen og kvaliteten af de løbende opdateringer og patches?

Hjælp os med at blive klogere ved at svare på syv spørgsmål. Det tager blot to minutter.

Klik her for at komme i gang med undersøgelsen.

Computerworld bruger undersøgelsen redaktionelt, og din besvarelse er fuldt anonymiseret.

Med venlig hilsen,

Redaktionen på Computerworld

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS