"Jeg oplevede, at Hitachi fik en kæmpe revival, da Liverpool i maj var i Champions League-finalen"

"Jeg oplevede, at Hitachi fik en kæmpe revival, da Liverpool i maj var i Champions League-finalen"

Artikel top billede

Jeg oplevede, at Hitachi fik en kæmpe revival, da Liverpool i maj var i Champions League-finalen.

I slutningen af 1970’erne og begyndelsen af 1980’erne var Hitachi hovedsponsor for Liverpool, og derfor var det fantastisk, at Liverpool røg i Champions League-finalen i år.

Her var jeg til et privat fodboldarrangement, hvor vi var 30 mennesker samlet til noget mad og for at se Liverpool spille imod Real Madrid.

Jeg havde gravet nogle originale Liverpool-trøjer frem - ren antik.

Liverpool-trøjerne gjorde flere af festens gæster meget glade.

Det var skidesjovt, for jeg er virkelig ikke den store fodboldekspert.

Der skal jeg lige love for, at Hitachi kom på verdenskortet. Den dér gamle virksomhed overrasker gang på gang. Nu kender de alle sammen Hitachi.

Merete Søby, landechef i Danmark for Hitachi Vantara.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg