"Jeg oplevede, at Hitachi fik en kæmpe revival, da Liverpool i maj var i Champions League-finalen"

"Jeg oplevede, at Hitachi fik en kæmpe revival, da Liverpool i maj var i Champions League-finalen"

Artikel top billede

Jeg oplevede, at Hitachi fik en kæmpe revival, da Liverpool i maj var i Champions League-finalen.

I slutningen af 1970’erne og begyndelsen af 1980’erne var Hitachi hovedsponsor for Liverpool, og derfor var det fantastisk, at Liverpool røg i Champions League-finalen i år.

Her var jeg til et privat fodboldarrangement, hvor vi var 30 mennesker samlet til noget mad og for at se Liverpool spille imod Real Madrid.

Jeg havde gravet nogle originale Liverpool-trøjer frem - ren antik.

Liverpool-trøjerne gjorde flere af festens gæster meget glade.

Det var skidesjovt, for jeg er virkelig ikke den store fodboldekspert.

Der skal jeg lige love for, at Hitachi kom på verdenskortet. Den dér gamle virksomhed overrasker gang på gang. Nu kender de alle sammen Hitachi.

Merete Søby, landechef i Danmark for Hitachi Vantara.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S