Region Hovedstaden har brugt en million kroner på at sende 47 chefer og overlæger til Epics hovedkvarter i USA

Det kostede knap en million kroner, da Region Hovedstaden sendte 47 overlæger og chefer på konference om Sundhedsplatformen i den amerikanske stat Wisconsin.

Artikel top billede

(Foto: Region Hovedstaden)

Region Hovedstaden har brugt knap en million kroner på at sende 47 chefer og overlæger til konference hos det amerikanske firma Epic, der har udviklet det stærkt kritiserede it-system Sundhedsplatformen.

Det skriver Politiken på baggrund af en aktindsigt, der viser, at pengene er gået til et konferencegebyr på 3.745 kroner per deltager samt udgifter til fly og hotel på knap 21.000 kroner per deltager.

Konferencen fandt sted hos Epics hovedkvarter i Verona i den amerikanske stat Wisconsin.

Udgifterne møder kritik af Jacob Rosenberg (LA), der er medlem af regionsrådet i Region Hovedstaden og selv er overlæge.

”Det er helt i orden, at vi deltager på konferencen. Men ligefrem at sende næsten 50 ansatte fra Region Hovedstaden og formentlig lige så mange fra Region Sjælland er for voldsomt. Hvorfor ikke nøjes med en lille delegation, der kunne komme hjem og fortælle os andre om deres oplevelser, og hvad de har lært”, siger Jacob Rosenberg til Politiken.

Læs også: Rigsrevisionen fælder hård dom over Sundhedsplatformen: Det har været uprofessionelt og kritisabelt

Implementeringen af Sundhedsplatformen mødte tidligere på sommeren hård kritik af Rigsrevisionen, der kaldte den for både uprofessionel og kritisabel.

Epic har dog tidligere oplyst til Computerworld, at virksomheden mener at implementeringen er forløbet tilfredsstillende.

“Jeg synes, at det har været en god implementering. Vi er imponerede over de resultater, der er blevet opnået i den her skala. Man skal tænke på, at det er 44.000 brugere, hvoraf 12-14.000 er på samtidigt. Det er rigtigt mange brugere. Du vil kunne finde grupper, der mener, at ting skal forbedres. Du kan også finde grupper, der synes, at det er gået godt," sagde Lars-Oluf Nielsen, der er implementeringsdirektør i Epic, til Computerworld i foråret.

Læs også: Efter et års tavshed taler amerikanske Epic endelig ud om Sundhedsplatformen: “Vi har ikke den store kultur med at vende os udadtil. Men nu mener vi, at det er på tide"

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job