Apple-computer til salg for tæt på to millioner kroner

En Apple-1 computer er på vej på auktion og forventes at kunne indbringe tæt på to millioner kroner. Klenodiet med omkring 42 år på bagen er af en helt usædvanlig stand og kommer på auktion i slutningen af september.

Artikel top billede

The ‘Invaluable’ Apple-1: The computer that started it all

Sådan lyder overskriften på den opsigtsvækkende auktion af en omkring 42-årig gammel Apple-1.

Det skriver Gizmodo.

Værdien af den pågældende Appe-1 computer forventes at ryge til vejrs på grund af dens flotte stand.

Først og fremmest er den fuld ud kampdygtig, og for det andet er den fyldt med originale dele, hvilket er særdeles usædvanligt.

Den vurderes at være blot en ud af 60 Apple-1 computere, der eksisterer i dag, af de omkring 200, der blev produceret af Steve Wozniak og Steve Jobs i 1976 og 1978.

Apple-1 var den allerførste computer-model, som makkerparret designede, byggede og solgte.

Mange af Apple-1-computerne blev solgt via butikken Byte Shop.

8.5 ud af 10

Det pågældende elektronik-klenodie er blevet genoprettet til sin originale og driftsmæssige stand af Corey Cohen i juni. Han er ekspert i Apple-1 og har evalueret computerens stand til at være 8.5 ud af 10.

Han har desuden dokumenteret, at den virker upåklagelig.

Med købet får du blandt andet:

• original Apple-1 board
• original Apple Cassette Interface (ACI)
• original Apple-1 Operation Manual
• two original Apple Cassette Interface manuals
• a period surplus ASCII keyboard
• a period ‘open frame’ Sanyo 4205 video monitor
• a new period-style power supply with original Apple-1 power cable and connector
• period cassette interface cables

Autkionen på elektronik-klenodiet starter 25. september.

Tidligere er der blevet solgt gamle Apple-1-computere til flere millioner kroner som for eksempel denne: Apple-1-computer med helt speciel historie solgt for 2,2 millioner kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS