Stort nedbrud: Svensk betalingstjeneste med over fem millioner brugere er nede

Den svenske betalingstjeneste Swish er nede. Mange bankkunder er ramt.

Artikel top billede

De svenske bankers fælles betalingstjeneste Swish, der har mere end 5,5 millioner brugere, har været nede i mere end en time tirsdag eftermiddag.

Det skriver Computerworlds svenske søstermedie Computersweden.

Ifølge det svenske medie er det endnu uklart, hvad årsagen til problemet er, og det er ligeledes uvist, hvornår tjenesten vil være i luften igen.

Læs også: Nordeas netbank ramt af nedbrud på lønningsdag

Per Ekwall, der er pressekontakt hos Swish, oplyser til Computersweden, at Swish i øjeblikket arbejder på at finde frem til årsagen til problemet, men at, det ifølge ham, lader til, at alle banker, der anvender Swishs løsning, er ramt.

Swish opfordrer på sin hjemmeside kunder, der er berørt af problemet til at kontakte deres bank.

Et tidligere nedbrud hos Swish betød blandt andet, at svenske Nordea-kunder ikke kunne logge ind på deres netbank.

Læs også: Nordea ramt af massive it-problemer i Sverige: Lagt ned siden i tirsdag morgen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics