Nordeas netbank ramt af nedbrud på lønningsdag

Nordeas netbank har været nede siden tirsdag morgen. Dermed kan Nordea-kunderne ikke tilgå deres netbank på månedens sidste dag, der er lønningsdag. Banken ved endnu ikke, hvornår netbanken er oppe at køre igen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Så skete det igen.

En af landets store netbanker er ramt af nedbrud - og endda på månedens sidste dag, der dermed også er lønningsdag.

Denne gang er der tale om Nordeas netbank, der har været umulig for Nordea-kunderne at tilgå siden i morges.

Nordea står selv for bankens netbanksløsning, hvilket betyder, at ingen andre danske banker er ramt af nedbruddet, som Nordea selv lokaliserede klokken 8 tirsdag morgen.

"Vi har lokaliseret problemet til at være i vores interaktion med NemID. Vi arbejder på højtryk på at få alt til at køre igen. Lønudbetaling og alle andre overførsler er gennemført som normalt, men lige nu vil nogle kunder opleve, at de ikke kan komme igennem til vores netbank, mobilbank og investorplatform ved at bruge NemID. Det beklager vi over for vores kunder. Vi gør alt, hvad vi kan for at få løst problemet hurtgist muligt," siger Mads Sixhøj, pressekonsulent i Nordea til Computerworld.

Hvornår forventer I, at netbanken er oppe at køre igen?

"Det kan vi ikke sige noget om på nuværende tidspunkt."

Artiklen fortsætter under grafikkerne.

Frustrerede kunder

Nedbruddet har medført en række vrede kommentarer fra frustrerede kunder på Nordeas Facebookside.

Kunder har meldt om nedbrud fra morgenstunden, og klokken 9.15 bekræftede Nordea så nedbruddet på Facebook med følgende ordlyd.

"Kære kunder. Vi oplever desværre nogle tekniske udfordringer, der påvirker net- og mobilbanken. Flere oplever dog at login på mobilbanken fungerer, men tager længere tid end normalt. Vi knokler for at løse det. Følg med her på siden for seneste opdatering."

Klokken 13.05 opdaterede Nordea indlægget med en ny besked, hvor banken oplyste, at den endnu ikke kunne give en tidshorisont på, hvornår driften vil blive normal.

"Vi arbejder stadig på højeste blus for at løse vores tekniske udfordringer. I øjeblikket har vi desværre ingen tidshorisont. Vi opdaterer så snart, vi har nyt. Vi er rigtig kede af, de gener det må give."

Det er ikke mere end en måned siden, at netbankerne hos Sydbank, Alm. Brand, Jyske Bank og Sparekassen Sjælland-Fyn også var ramt af nedbrud.

Det kan du læse mere om her: Bankdata ramt af nedbrud: Mindst fire danske mobil- og netbanker i problemer - se her om du er ramt

Læs også: Nedbrud i net- og mobilbanker breder sig til 11 banker: Alle Bankdatas kunder er ramt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS