Fire ud af 10 store danske virksomheder mangler it-folk

Fire ud af 10 af de største danske virksomheder mangler it-folk for tiden.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Næsten 40 procent af de større danske virksomheder har svært ved at finde de it-folk, som de skal bruge.

Og ifølge DI er problemet stigende, da dobbelt så mange virksomheder med mere end 250 medarbejdere i dag oplever problemer i forhold til for fire år siden.

“Lige nu står rigtig mange virksomheder midt i en digital omstilling, og hvis ikke virksomhederne kan få de rette medarbejdere til at hjælpe med dét, så går omstillingen i stå. Det gør, at virksomhederne går glip af de store fordele, der er ved at blive mere digital,” lyder det fra Christian Hannibal, digitaliseringspolitisk chef i DI.

Den danske it-branche har gennem flere år haft problemer med at skaffe alle de it-folk, som der egentlig er arbejde til, og det er en velkendt sag, at det har betydet, at mange it-virksomheder er gået glip af vækst-muligheder.

I dag er det imidlertid tydeligt, at problemerne nu har spredt sig til virksomheder uden for selve it-branchen.

Rigtigt mange virksomheder er nemlig for tiden i fuld gang med den digitale omstilling. Og det kræver ekspertise og mandskab.

“Flere danske virksomheder vender sig derfor mod udlandet. I 2017 havde 15 procent af de store virksomheder således forsøgt at rekruttere it-specialister fra udlandet. I år har hele 18 proecent af virksomhederne valgt at gå den vej,” lyder det fra DI.

Christian Hannibal mener således, at der skal gøres nemmere for de danske virksomheder at ansatte udenlandske it-folk, ligesom DI mener, at der skal igangsættes efteruddannelse for it-kompetencer.

Læs også:

Apple, Google og Facebook er på jagt efter datacenter-folk i Danmark: Her er dine muligheder

Omada i hård kamp: På jagt efter 150 nye medarbejdere

Succesrige Commentor skal øge medarbejderstaben med 33 procent inden nytår: Her er selskabets opskrift på at rekruttere millennial-generationen

Ambitiøst dansk fintech-firma skal ansætte 70 nye it-folk - men er tvunget til at rykke arbejdspladser til udlandet: "Danske kompetencer er ikke engang et tema, når vi skal ansætte nye folk"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S