Kun to danske it-virksomheder bor i Danmarks erhvervsparadis

For ottende gang er Ikast-Brande Kommune blevet kåret til at have landets bedste erhvervsklima - men det kommer ikke til udtryk i den geografiske placering af danske it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ikast-Brande Kommune er det bedste sted i Danmark at drive virksomhed.

I hvert fald hvis man skal tro Dansk Industris årlige opgørelse over, hvilken kommune i Danmark, der har det bedste erhvervsklima.

Her vinder den midtjyske kommune nemlig prisen for ottende gang, og dermed må kommunen siges at være Danmarks svar på et erhvervsparadis, men de gode erhvervsvilkår i kommunen er tilsyneladende ikke noget, der påvirker placeringen af de danske it-virksomheder.

Ganske bemærkelsesværdigt er der nemlig kun to danske it-virksomheder fra Computerworlds brancheguide, som indeholder mere end 1.100 danske it-selskaber, som er repræsenteret i Ikast-Brande Kommune.

Der er tale om it-udviklingshuset Lavanet, der har hjemme i Brande samt it-leverandøren We Fiks IT, der holder til i Ikast.

Det bedste erhvervsklima findes i Midtjylland

Generelt findes det bedste erhvervsklima i det midtjyske kommuner, ifølge Dansk Industris undersøgelse.

Herning Kommune er placeret på andenpladsen i opgørelsen foran Hedensted Kommune på tredjepladsen.

I Herning Kommune står det lidt bedre til med placeringen af danske it-virksomheder end hos Ikast-Brande Kommune.

Her har 10 selskaber i Computerworlds brancheguide hjemme, heriblandt EG og IT Relation.

Læs også: Kapitalfond sælger dansk it-virksomhed for milliarder

I Vejle Kommune er 14 virksomheder fra Computerworlds brancheguide repræsenteret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job