Amerikansk kapitalfond køber svensk software-virksomhed for over 8,5 milliarder kroner

Svenske Episerver er solgt for et astronomisk beløb til amerikansk kapitalfond. Målet for den nye ejer er at øge den globale vækst med dramatisk hastighed.

Artikel top billede

Den svenske software-virksomhed Episerver, der leverer platformen Digital Experience Cloud, er blevet solgt for svimlende 1,16 milliarder dollar til den New York-baserede kapitalfond Insight Venture Partners.

Beløbet svarer til mere end 8,5 milliarder kroner.

Episerver blev stiftet i 1994 og har kontorer i USA, Storbritannien, Sverige, Australiien, Tyskland, Danmark, Finland, Norge, Holland, Spanien, Sydafrika, Singapore, Vietnam og De Forenede Arabiske Emirater.

Formålet med handlen er at sætte turbo på selskabets globale vækst.

"Som et firma, der specialiserer sig i at lave partnerskaber med innovative software-selskaber, har vi forpligtet os til at accellere væksten. Episerver er den perfekte tilføjelse til vores portefølje af virksomheder, og vi ser frem til at arbejde med et talentfuldt i den næste fase af selskabets rejse," lyder det i en meddelelse fra Deven Parekh, der er managing director hos Insight Venture Partners.

Læs også: EU vil pålægge tech-virksomheder at fjerne ekstremistisk indhold for at bekæmpe terrorisme

Har teknologiinvesteringer for næsten 150 milliarder kroner

Insight Venture Partners strategi er at investere i fremadstormende teknologier, og lige nu råder kapitalfonden over globale investeringer for over 20 milliarder dollar, svarende til omkring 150 milliarder kroner.

Episervers danske kontor har siden 2007 været placeret i København.

Læs også: ATP og PFA køber ejendomsmæglernes software-leverandør

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS