ATP og PFA køber ejendomsmæglernes software-leverandør

ATP og PFA investerer sammen i danske C&B Systemer, der leverer software til de danske ejendomsmæglere. Selskaberne oplyser ikke prisen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

De to danske pensionskasser ATP og PFA har sammen købt majoritetsandelen i det danske softwareselskab, C&B Systemer, der er bedst kendt for at levere it-systemer til de danske ejendomsmæglere.

Opkøbet sker via pensionskassernes kapitalfond VIA Equity.

"I VIA equity har vi specialiseret os i at indgå IT-partnerskaber, og med vores store erfaring på netop dette område er vi overbeviste om, at vi kan bidrage betydeligt til at udvikle C&B’s i forvejen stærke forretning yderligere. Vi er imponeret over C&B Systemers ledelse og medarbejderes evne til at spotte innovative digitale tendenser og omsætte dem til løsninger til et marked i rivende udvikling," lyder det i en pressemeddelelse fra Benjamin Kramarz, der er partner hos VIA Equity.

Benjamin Kramarz træder samtidigt ind i C&B Systemers bestyrelse, mens selskabets grundlægger Bjarne Hansen træder ud efter 40 år.

Ledelsen af virksomheden overtages af selskabets nuværende strategidirektør og anden generation i den familieejede virksomhed, Tina Ørholm, som også fortsat vil være medejer sammen med Thomas Hansen.

C&B Systemer beskæftiger 60 medarbejdere, men ønsker ikke at oplyse prisen for handlen.

Læs også: Stort it-system fra Netcompany ramt af problemer: Tusindsvis af danskere har været ramt

ATP's anden it-investering på under en måned

C&B Systemer understøtter alle processer i forbindelse med køb og salg af fast ejendom samt ejendomsmæglernes salgsfremmende opgaver, og selskabet er langt fra det første it-selskab, som ATP investerer i i 2018.

I slutningen af august hentede danske Visiopharm, der udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik, en kapitalindsprøjtning på 100 millioner kroner.

Her var ATP den største bidragsyder ved at stå bag næsten halvdelen af den samlede pulje ved at skyde 45 millioner kroner i selskabet.

Det kan du læse mere om her: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S