Tech fra Toppen: Allan Ebdrup fra Practio bruger agile og devops - og har ingen it-afdeling

Tech fra Toppen: Hele det agile mindset ikke nyt. Men få har som Allan Ebdrup, CTO hos Practio og foredragsholder, taget det fulde skridt og organiseret al udvikling og it omkring konstante opdateringer og forbedringer. Hør om hans erfaringer her i Computerworlds podcast, Tech fra Toppen,

Artikel top billede

Hurtigere udvikling, færre fejl, gladere kunder. Det er svært at nå, men det er den hellige tre-enighed for næsten alle virksomheder og organisationer.

Og vejen dertil går tilsyneladende gennem en mere omstillingsparat – og agil – organisation.

Og så handler det pludselig om begreber som agile projekter, devops og såkaldt continuous delivery.

Selv traditionsbundne banker og forsikringsselskaber har de sidste år hanket op i skørterne for at blive mere agile, mere omstillingsparat og hurtigreagerende:

Hele det agile mindset ikke nyt.

Men få har som CTO hos Practio og foredragsholder Allan Ebdrup taget det fulde skridt og organiseret al udvikling og it omkring konstante opdateringer og forbedringer.

Allan er gæst i denne 11. episode af Tech fra Toppen, en podcast fra Computerworld om ledelse, teknologi og forretning.

Værterne er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse