Medarbejderne betaler prisen, når virksomheder bliver hacket: 31 procent af alle databrud ender med fyringer

Det kan få store konsekvenser for medarbejdere, hvis deres arbejdsgiver rammes af et hackerangreb. Men et kendt sikkerhedsfirma advarer mod, at man skrider hårdt til værks overfor medarbejderne.

Artikel top billede

Næsten hvert tredje tilfælde at dataindbrud ender med, at der ruller hoveder blandt medarbejderne.

Det fremgår af en ny undersøgelse fra det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky Labs.

Ifølge undersøgelser har 42 procent af alle virksomheder på globalt plan haft mindst et databrud i løbet af det seneste år, og i 31 procent af alle tilfælde har dataindbruddene resultereret i fyringer.

Højtstående medarbejdere bliver fyret

I mange tilfælde er det endda højtstående medarbejdere, der må betale prisen.

Undersøgelsen fra Kaspersky viser blandt andet, at 24 procent af alle store virksomheder i løbet af det seneste år har fyret medarbejdere på ledelsesniveau grund af sikkerhedsbrud.

Det var eksempelvis tilfældet, da den amerikanske supermarkedsgigant Target for få år siden blev ramt af et stort hacker-angreb.

Her endte det med, at både virksomhedens administrerende direktør og CIO fik en fyreseddel.

Læs mere om den sag her: Kæmpe data-skandale: Både it-chefen og direktøren ryger ud

Kaspersky Labs advarer dog mod, at virksomhederne skrider så hårdt til værks overfor de ansatte.

Viden kan blive tilbageholdt

For ifølge Leif Jensen, der er direktør for Kapsersky Labs i norden, i Danmark kan det føre til, at medarbejderne tilbageholder deres viden og, at datalæk derfor ikke bliver indrapporteret i tide.

”Det er bekymrende at se, at ansvaret for databrud lægges på enkeltpersoner. Ansvaret for it-sikkerheden påhviler hele organisationen, og det gavner ingen at få en nulfejlskultur, som medfører, at medarbejderne skjuler deres fejl. Resultatet heraf bliver bare, at der går længere tid, før sikkerhedsbrud opdages – med alvorlige konsekvenser til følge."

"I stedet bør man træne sine medarbejdere i, hvad de skal være opmærksomme på, og sikre, at man har stærke sikkerhedssystemer, der kan identificere og blokere trusler,” siger Leif Jensen ifølge en pressemeddelelse.

Kasperskys undersøgelse, der bærer navnet ‘From data boom to data doom: the risks and rewards of protecting personal data’ er baseret på 5878 interview foretaget blandt respondenter i 29 forskellige lande.

Læs også:
Kaspersky Labs flytter en stor del af selskabet til Schweiz: Vil mane spionrygter i jorden

Efter dramatiske anholdelser: Kendt it-sikkerhedsfirma inddraget i stor russisk spion-sag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS