Medarbejderne betaler prisen, når virksomheder bliver hacket: 31 procent af alle databrud ender med fyringer

Det kan få store konsekvenser for medarbejdere, hvis deres arbejdsgiver rammes af et hackerangreb. Men et kendt sikkerhedsfirma advarer mod, at man skrider hårdt til værks overfor medarbejderne.

Artikel top billede

Næsten hvert tredje tilfælde at dataindbrud ender med, at der ruller hoveder blandt medarbejderne.

Det fremgår af en ny undersøgelse fra det russiske it-sikkerhedsfirma Kaspersky Labs.

Ifølge undersøgelser har 42 procent af alle virksomheder på globalt plan haft mindst et databrud i løbet af det seneste år, og i 31 procent af alle tilfælde har dataindbruddene resultereret i fyringer.

Højtstående medarbejdere bliver fyret

I mange tilfælde er det endda højtstående medarbejdere, der må betale prisen.

Undersøgelsen fra Kaspersky viser blandt andet, at 24 procent af alle store virksomheder i løbet af det seneste år har fyret medarbejdere på ledelsesniveau grund af sikkerhedsbrud.

Det var eksempelvis tilfældet, da den amerikanske supermarkedsgigant Target for få år siden blev ramt af et stort hacker-angreb.

Her endte det med, at både virksomhedens administrerende direktør og CIO fik en fyreseddel.

Læs mere om den sag her: Kæmpe data-skandale: Både it-chefen og direktøren ryger ud

Kaspersky Labs advarer dog mod, at virksomhederne skrider så hårdt til værks overfor de ansatte.

Viden kan blive tilbageholdt

For ifølge Leif Jensen, der er direktør for Kapsersky Labs i norden, i Danmark kan det føre til, at medarbejderne tilbageholder deres viden og, at datalæk derfor ikke bliver indrapporteret i tide.

”Det er bekymrende at se, at ansvaret for databrud lægges på enkeltpersoner. Ansvaret for it-sikkerheden påhviler hele organisationen, og det gavner ingen at få en nulfejlskultur, som medfører, at medarbejderne skjuler deres fejl. Resultatet heraf bliver bare, at der går længere tid, før sikkerhedsbrud opdages – med alvorlige konsekvenser til følge."

"I stedet bør man træne sine medarbejdere i, hvad de skal være opmærksomme på, og sikre, at man har stærke sikkerhedssystemer, der kan identificere og blokere trusler,” siger Leif Jensen ifølge en pressemeddelelse.

Kasperskys undersøgelse, der bærer navnet ‘From data boom to data doom: the risks and rewards of protecting personal data’ er baseret på 5878 interview foretaget blandt respondenter i 29 forskellige lande.

Læs også:
Kaspersky Labs flytter en stor del af selskabet til Schweiz: Vil mane spionrygter i jorden

Efter dramatiske anholdelser: Kendt it-sikkerhedsfirma inddraget i stor russisk spion-sag

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job