Danske venturefonde ændrer kurs: Investerer mindre i startups

Flere års skiftende resultater betyder, at danske pengefonde har skiftet strategi. Fra at investere i mange start ups og mindre virksomheder, ser de danske venturefonds i stigende grad mod modne it-kometer.

Artikel top billede

Andelen af ventureinvesteringer, der går til mindre virksomheder og start ups, er faldende.

I 2017 blev 40 procent af venturefondenes samlede investeringer skudt ind i later stage-fasen hos modne virksomheder, en fordobling på to år.

Det skriver Finans på baggrund af tal fra Vækstfonden.

Tallene dækker over et strategiskifte hos venturefondene. Fra at investerer i mange og mindre æg i kurven, går de kapitalstærke venturefonde senere ind med deres investeringer, især målrettet fremadstormende it-selskaber.

"Venturefondene har nået en størrelse, hvor de kan geninvestere større beløb i vækstvirksomheder, som i forvejen er i deres portefølje. De satser generelt på færre, men mere modne selskaber, som er i færd med at skabe en global forretning," siger analysechef hos Vækstfonden, Ditte Rude Moncur.

Det har flere af de mere etablerede danske it-kometer fået at mærke over de seneste år. Blandt andet er der blevet skudt penge i Truspilot, Gomore og Peakon.

Senest fik Peakon for eksempel for tredje gang på blot to år pumpet et stort investormillionbeløb ind.


Flytter ud af Danmark

Flere af de danske it-succeser, som Vivino, Unity og Tradeshift, er rykket over Atlanten for at skaffe kapital til holde vækstdampen kørende.

Ditte Rude Moncur mener, at det er et godt tegn, at der er skuret op for investeringer i de senere vækstfaser hos de mere modne danske selskaber. Det vil, efter hendes mening, bidrage til at forløse selskabernes potentiale og være positivt for fremtiden i dansk erhvervsliv.

De seneste tal fra Vækstfonden peger på, at danske venturefonde samlet har investeret mindre i 2017, men at der samtidig er kommet mere udenlandsk investeringskapital til landet, så den del nu udgør 50 procent af de samlede investeringer i danske selskaber.

Læs også: Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

Et presset Mærsk jagter nye digitale vækstmuligheder: ”Vores vision er, at international handel skal være lige så simpel og effektiv som at bestille en Uber"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler: Gå forrest i digitaliseringen af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse