Comcasts køb af Sky presser selskabets regnskaber: Kan ende med gæld på mere end 100 milliarder dollar

Den enorme tv-handel mellem Comcast og Sky er ved at blive gennemført. Med overtagelsen af Sky kan Comcast ende i en eksklusiv klub af selskaber med gæld på mere end 100 milliarder dollar.

Artikel top billede

I weekenden kom det frem, at tv-selskabet Sky er blevet solgt til det amerikanske tv- og teleselskab Comcast.

Comcast vandt auktionen på Sky, der ejes af den engelske mediemogul Robert Murdoch, med et tilbud på 17,28 pund per aktie svarende til i alt 30 milliarder pund eller omkring 250 milliarder kroner. Det er dog endnu ikke klart, hvor stor en del af Sky, der vil overgå til Comcast.

Men, hvis hele Sky overtages af Comcast, kan det meget vel betyde, at Comcast risikerer at ryge ind i en klub af meget få selskaber, der skylder mere end 100 milliarder dollar eller omkring 630 milliarder kroner.

"Hvis Comcast overtager 100 procent, vil det uden tvivl presse selskabets balance," siger Naveen Serma, analytiker hos S&P Global Ratings til Bloomberg.

Comcast er, efter at auktionen faldt på plads, gået i gang med at købe aktier op i forsøget på at få de mere end 50 procent.

Ender Comcast med en gæld på over 600 milliarder kroner er det ikke kun faretruende for balancen, men også en adgangsbillet til en lille klub af virksomheder med så enorm gæld. Den tæller blandt andre televirksomheder som AT&T og Verizon, skriver Bloomberg.

Hverken Comcast eller Sky har kommenteret omfanget af den potentielle gæld.

Med Comcasts nuværende cash flow, kan selskabet, ifølge en analytiker hos Bloomberg, potentielt skære gælden ned til et 'target level' i løbet af tre til fire år.

Læs også: Kæmpe tv-handel på plads: Internationalt medieselskab sælges for 250 milliarder kroner

Tv-kabale er i gang

Handlen af Sky har været undervejs i længere tid, fordi selskabet har midlerne til at udfordre Netflix, Amazon, Apple og Google på det amerikanske marked.

Disney har kaldt Sky kronjuvelen af 21st Century Fox' aktiver, og Disney forudså for nylig, at Skys profit vil stige med helt op til en tredjedel i løbet af de kommende år.

Det skyldes først og fremmest, at man har sparet penge på den nye tv-aftale for den engelske fodboldliga, Premier League.

Sky er derfor en guldkalv for alle de interesserede selskaber, som erComcast, Disney og 21st Century Fox.

Det skyldes ikke mindst de muligheder der er fremadrettet, da Sky planlægger at ekspandere sin målgruppe til blandt andet det amerikanske marked.

Læs mere om den store kabale af virksomhedsoverdragelser, der lige nu er i gang mellem de store internationale tv-selskaber: Britisk mediemogul skal finde 217 milliarder inden fredag i vanvittig handelskabale mellem internationale mediegiganter: Få overblikket over hvem, der køber hvem

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S