Comcasts køb af Sky presser selskabets regnskaber: Kan ende med gæld på mere end 100 milliarder dollar

Den enorme tv-handel mellem Comcast og Sky er ved at blive gennemført. Med overtagelsen af Sky kan Comcast ende i en eksklusiv klub af selskaber med gæld på mere end 100 milliarder dollar.

Artikel top billede

I weekenden kom det frem, at tv-selskabet Sky er blevet solgt til det amerikanske tv- og teleselskab Comcast.

Comcast vandt auktionen på Sky, der ejes af den engelske mediemogul Robert Murdoch, med et tilbud på 17,28 pund per aktie svarende til i alt 30 milliarder pund eller omkring 250 milliarder kroner. Det er dog endnu ikke klart, hvor stor en del af Sky, der vil overgå til Comcast.

Men, hvis hele Sky overtages af Comcast, kan det meget vel betyde, at Comcast risikerer at ryge ind i en klub af meget få selskaber, der skylder mere end 100 milliarder dollar eller omkring 630 milliarder kroner.

"Hvis Comcast overtager 100 procent, vil det uden tvivl presse selskabets balance," siger Naveen Serma, analytiker hos S&P Global Ratings til Bloomberg.

Comcast er, efter at auktionen faldt på plads, gået i gang med at købe aktier op i forsøget på at få de mere end 50 procent.

Ender Comcast med en gæld på over 600 milliarder kroner er det ikke kun faretruende for balancen, men også en adgangsbillet til en lille klub af virksomheder med så enorm gæld. Den tæller blandt andre televirksomheder som AT&T og Verizon, skriver Bloomberg.

Hverken Comcast eller Sky har kommenteret omfanget af den potentielle gæld.

Med Comcasts nuværende cash flow, kan selskabet, ifølge en analytiker hos Bloomberg, potentielt skære gælden ned til et 'target level' i løbet af tre til fire år.

Læs også: Kæmpe tv-handel på plads: Internationalt medieselskab sælges for 250 milliarder kroner

Tv-kabale er i gang

Handlen af Sky har været undervejs i længere tid, fordi selskabet har midlerne til at udfordre Netflix, Amazon, Apple og Google på det amerikanske marked.

Disney har kaldt Sky kronjuvelen af 21st Century Fox' aktiver, og Disney forudså for nylig, at Skys profit vil stige med helt op til en tredjedel i løbet af de kommende år.

Det skyldes først og fremmest, at man har sparet penge på den nye tv-aftale for den engelske fodboldliga, Premier League.

Sky er derfor en guldkalv for alle de interesserede selskaber, som erComcast, Disney og 21st Century Fox.

Det skyldes ikke mindst de muligheder der er fremadrettet, da Sky planlægger at ekspandere sin målgruppe til blandt andet det amerikanske marked.

Læs mere om den store kabale af virksomhedsoverdragelser, der lige nu er i gang mellem de store internationale tv-selskaber: Britisk mediemogul skal finde 217 milliarder inden fredag i vanvittig handelskabale mellem internationale mediegiganter: Få overblikket over hvem, der køber hvem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird