Nu ligger datoerne fast: Atea-sagen begynder igen til foråret

På et retsmøde tirsdag eftermidag blev det besluttet, hvornår Atea-sagen bliver taget op af Østre Landsret. Her skal det besluttes om dommene fra Retten i Glostrup skal stadfæstes.

Artikel top billede

Til april begynder anden runde i det, der kaldes danmarkshistoriens største sag om bestikkelse. Det er blevet afgjort her til eftermiddag på et retsmøde.

En række af sagens hovedpersoner har valgt at anke dommene fra byretten, der blev afsagt i sommer. De personer skal altså til april have deres sag afprøvet ved Østre Landsret.

I alt er der afsat 28 retsdage til den kommende retsag i Østre Landsret. Det oplyser advokat Kåre Pihlmann til Computerworld. Han er forsvarer for den tidligere Atea-direktør, Peter Trans, der er en af dem, der har valgt at anke dommen fra Retten i Glostrup.

Kåre Pihlmann fortæller til Computerworld, at han er godt tilfreds med udfaldet af mødet.

Han oplyser desuden til Computerworld, at parterne forventer en endelig afgørelse i sagen inden sommer.

Læs også: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

Fem af de dømte ankede dommen

Landsretten skal tage stilling til dommene til de fem af de i alt syv tiltalte personer, der blev dømt ved Retten i Glostrup i slutningen af juni måned.

Atea som virksomhed blev også kendt skyldig men valgte kort tid efter domsafsigelsen at acceptere dommen og betale en bøde på 10 millioner kroner.

De dømte personer blev kendt skyldige i blandt andet at have modtaget og ydet bestikkelse samt have bedrevet underslæb.

Af de dømte, der har valgt at anke drejer det sig om Peter Trans, der blev idømt otte måneders fængsel, Rene Clausen der fik halvandet års ubetinget fængsel, Claus Hougesen der blev idømt 10 måneders fængsel, Michael Mølkær Jensen, der blev idømt 40 dages fængsel og Per Juul Anders, der blev ikendt et års ubetinget fængsel.

Læs også: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Efter domsafsigelsen i Retten i Glostrup gjorde Andro Vrlic, der er forsvarer for Rene Clausen det klart, at man ankede og ønskede sagen behandlet ved Landsretten.

“Det her spørgsmål om man kan blive bestukket for sine egne midler er altså et spørgsmål vi mener, at Landsretten skal tage stilling til,” sagde Andro Vrlic dengang.

Læs mere her:Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos