Nu ligger datoerne fast: Atea-sagen begynder igen til foråret

På et retsmøde tirsdag eftermidag blev det besluttet, hvornår Atea-sagen bliver taget op af Østre Landsret. Her skal det besluttes om dommene fra Retten i Glostrup skal stadfæstes.

Artikel top billede

Til april begynder anden runde i det, der kaldes danmarkshistoriens største sag om bestikkelse. Det er blevet afgjort her til eftermiddag på et retsmøde.

En række af sagens hovedpersoner har valgt at anke dommene fra byretten, der blev afsagt i sommer. De personer skal altså til april have deres sag afprøvet ved Østre Landsret.

I alt er der afsat 28 retsdage til den kommende retsag i Østre Landsret. Det oplyser advokat Kåre Pihlmann til Computerworld. Han er forsvarer for den tidligere Atea-direktør, Peter Trans, der er en af dem, der har valgt at anke dommen fra Retten i Glostrup.

Kåre Pihlmann fortæller til Computerworld, at han er godt tilfreds med udfaldet af mødet.

Han oplyser desuden til Computerworld, at parterne forventer en endelig afgørelse i sagen inden sommer.

Læs også: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

Fem af de dømte ankede dommen

Landsretten skal tage stilling til dommene til de fem af de i alt syv tiltalte personer, der blev dømt ved Retten i Glostrup i slutningen af juni måned.

Atea som virksomhed blev også kendt skyldig men valgte kort tid efter domsafsigelsen at acceptere dommen og betale en bøde på 10 millioner kroner.

De dømte personer blev kendt skyldige i blandt andet at have modtaget og ydet bestikkelse samt have bedrevet underslæb.

Af de dømte, der har valgt at anke drejer det sig om Peter Trans, der blev idømt otte måneders fængsel, Rene Clausen der fik halvandet års ubetinget fængsel, Claus Hougesen der blev idømt 10 måneders fængsel, Michael Mølkær Jensen, der blev idømt 40 dages fængsel og Per Juul Anders, der blev ikendt et års ubetinget fængsel.

Læs også: Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Efter domsafsigelsen i Retten i Glostrup gjorde Andro Vrlic, der er forsvarer for Rene Clausen det klart, at man ankede og ønskede sagen behandlet ved Landsretten.

“Det her spørgsmål om man kan blive bestukket for sine egne midler er altså et spørgsmål vi mener, at Landsretten skal tage stilling til,” sagde Andro Vrlic dengang.

Læs mere her:Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks