Tidligere NSA-ansat skal fem år i fængsel for tage hemmelige dokumenter med hjem

Det bliver til fem år og seks måneders fængsel til den tidligere NSA-ansatte, der ulovligt tog en række hemmelige dokumenter med sig hjem.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Markus Spiske on Unsplash)

En tidligere ansat hos den amerikanske sikkerhedstjeneste NSA, skal fem et halvt år i fængsel for at tage dokumenter med hjem til sin private computer.

Dokumenter der senere blev stjålet af rusiske hackere.

Det skriver The Hacker News.

Den tidligere ansatte er 68-årige Nghia Hoang Pho, der mellem 2010 og 2015 altså tog flere dokumenter med hjem og åbnede dem på sin egen computer.

Læs også: Amerikansk panik: NSA kan være blevet hacket af russerne

Nghia Hoang Pho har været ansat hos NSA siden april 2006 og har ifølge mediet haft adgang til hemmeligstemplede informationer.

Kaspersky mistænkes for at være involveret

Flere medier har tidligere omtalt, at russiske hackere angiveligt fik adgang til dokumenterne, fordi der var Kaspersky-software installeret på den tidligere NSA-ansattes computer.

Læs også: Medie: Russiske hackere brugte Kaspersky-software til at stjæle NSA-hemmeligheder

Det russiske sikkerhedsvirksomhed har senere indrømmet, at have analyseret filer med fortrolige oplysninger fra en NSA-ansats computer.

Men Kaspersky forklarede også, at årsagen var, at den tidligere NSA-ansatte brugte en ulovlig, piratkopieret version af Microsoft Office, der fik Kaspersky-softwaren til at scanne computeren.

Efterfølgende har både den amerikanske regering, EU Parlamentet samt den britiske og hollandske regering meldt ud, at man ikke længere vil bruge Kasperskys software hos offentlige myndigheder.

Læs også: Dansk sikkerhedsekspert bakker fuldt op om Kaspersky: “Anklagerne ser grundløse ud”

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse