Fintech-selskab er 127 milliarder kroner værd efter ny investeringsrunde

Et amerikansk selskab er nu værdisat til over 120 milliarder kroner efter en ny invsteorrunde, der indkasserede 1,5 milliard kroner.

Artikel top billede

Amerikanske Stripe, der leverer digitale betalingsprodukter, er blevet værdisat til 20 milliarder dollar eller 127 milliarder kroner efter en ny investeringsrunde, hvor selskabet har hentet 1,5 milliarder kroner.

Det er en voldsom stigning i forhold til, at virksomheden i 2016 var 58 milliarder kroner værd.

Det skriver Reuters.

Selskabet leverer økonomisk infrastruktur til internettet, hvor brugere kan anvende Stripes software til at acceptere betalinger og styre forretninger online.

Stripe skal bruge den seneste investering på omkring 1,5 milliard kroner til at indtage markeder i Sydøstasien og Indien, hvor selskabet planlægger at få solgt sit produkt til e-handelsindustrien.

Og virksomheden, der har hovedkvarter i San Francisco, har store ambitioner. Mere end 500 millioner mennesker i Sydøstasien og Indien forventes at blive kunder i købet af de næste tre år.

Stripe opererer i dag i 25 lande og opkræver et gebyr for hver transaktion, der går igennem Stripe-platformen. I dag har Stribe produkter som kreditkort, abonnementsbaserede fakturering og debitkort.

Senest har Stripe også være ude og annoncere nye kunder, herunder Google, Uber og Spotify.

Læs også: Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg