Fintech-selskab er 127 milliarder kroner værd efter ny investeringsrunde

Et amerikansk selskab er nu værdisat til over 120 milliarder kroner efter en ny invsteorrunde, der indkasserede 1,5 milliard kroner.

Artikel top billede

Amerikanske Stripe, der leverer digitale betalingsprodukter, er blevet værdisat til 20 milliarder dollar eller 127 milliarder kroner efter en ny investeringsrunde, hvor selskabet har hentet 1,5 milliarder kroner.

Det er en voldsom stigning i forhold til, at virksomheden i 2016 var 58 milliarder kroner værd.

Det skriver Reuters.

Selskabet leverer økonomisk infrastruktur til internettet, hvor brugere kan anvende Stripes software til at acceptere betalinger og styre forretninger online.

Stripe skal bruge den seneste investering på omkring 1,5 milliard kroner til at indtage markeder i Sydøstasien og Indien, hvor selskabet planlægger at få solgt sit produkt til e-handelsindustrien.

Og virksomheden, der har hovedkvarter i San Francisco, har store ambitioner. Mere end 500 millioner mennesker i Sydøstasien og Indien forventes at blive kunder i købet af de næste tre år.

Stripe opererer i dag i 25 lande og opkræver et gebyr for hver transaktion, der går igennem Stripe-platformen. I dag har Stribe produkter som kreditkort, abonnementsbaserede fakturering og debitkort.

Senest har Stripe også være ude og annoncere nye kunder, herunder Google, Uber og Spotify.

Læs også: Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura