Medie: KMD-ejeren Advent i gang med at sælge KMD: Har holdt møder i London

Kapitalfonden Advent er i gang med at forsøge at sælge KMD og har holdt møde med andre kapitalfonde. Men de mulige købere er skeptiske.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD-ejeren, kapitalfonden Advent, forsøger i al hemmelighed at finde en køber til KMD, skriver InsideBusiness.

Ifølge erhvervsmediet er Advent imidlertid havnet i ‘en alvorlig klemme’ med sin investering i KMD, som kapitalfonden købte i 2012 af EQT og ATP. Prisen lå dengang angiveligt i omegnen af syv milliarder kroner.

Advent har i den seneste tid holdt møder med andre kapitalfonde i London i et forsøg på at få dem til at afgive bud på KMD.

Det er imidlertid ikke så nemt. De mulige købere er urolige over, at KMD dels presses af Netcompany, dels har været involveret i en del ballade med de offentlige kunder i den seneste tid.

Advent står på den anden side med et lån på fem milliarder kroner, som blev optaget i forbindelse med købet. Det skal kapitalfonden nu til at afdrage på.

KMD’s bestyrelsesformand, Jens Due Olsen, fortalte for et års tid siden til Computerworld, at et kommende salg af KMD på dette tidspunkt ‘absolut intet’ fyldte i hans dialog med ejerne.

Det kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'.

Læs også:

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder

Her er tallene i Netcompanys debutregnskab som børsnoteret virksomhed: Væksten buldrer afsted - men aktionærerne dumper resultaterne

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job