Medie: KMD-ejeren Advent i gang med at sælge KMD: Har holdt møder i London

Kapitalfonden Advent er i gang med at forsøge at sælge KMD og har holdt møde med andre kapitalfonde. Men de mulige købere er skeptiske.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD-ejeren, kapitalfonden Advent, forsøger i al hemmelighed at finde en køber til KMD, skriver InsideBusiness.

Ifølge erhvervsmediet er Advent imidlertid havnet i ‘en alvorlig klemme’ med sin investering i KMD, som kapitalfonden købte i 2012 af EQT og ATP. Prisen lå dengang angiveligt i omegnen af syv milliarder kroner.

Advent har i den seneste tid holdt møder med andre kapitalfonde i London i et forsøg på at få dem til at afgive bud på KMD.

Det er imidlertid ikke så nemt. De mulige købere er urolige over, at KMD dels presses af Netcompany, dels har været involveret i en del ballade med de offentlige kunder i den seneste tid.

Advent står på den anden side med et lån på fem milliarder kroner, som blev optaget i forbindelse med købet. Det skal kapitalfonden nu til at afdrage på.

KMD’s bestyrelsesformand, Jens Due Olsen, fortalte for et års tid siden til Computerworld, at et kommende salg af KMD på dette tidspunkt ‘absolut intet’ fyldte i hans dialog med ejerne.

Det kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'.

Læs også:

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder

Her er tallene i Netcompanys debutregnskab som børsnoteret virksomhed: Væksten buldrer afsted - men aktionærerne dumper resultaterne

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network