Medie: KMD-ejeren Advent i gang med at sælge KMD: Har holdt møder i London

Kapitalfonden Advent er i gang med at forsøge at sælge KMD og har holdt møde med andre kapitalfonde. Men de mulige købere er skeptiske.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD-ejeren, kapitalfonden Advent, forsøger i al hemmelighed at finde en køber til KMD, skriver InsideBusiness.

Ifølge erhvervsmediet er Advent imidlertid havnet i ‘en alvorlig klemme’ med sin investering i KMD, som kapitalfonden købte i 2012 af EQT og ATP. Prisen lå dengang angiveligt i omegnen af syv milliarder kroner.

Advent har i den seneste tid holdt møder med andre kapitalfonde i London i et forsøg på at få dem til at afgive bud på KMD.

Det er imidlertid ikke så nemt. De mulige købere er urolige over, at KMD dels presses af Netcompany, dels har været involveret i en del ballade med de offentlige kunder i den seneste tid.

Advent står på den anden side med et lån på fem milliarder kroner, som blev optaget i forbindelse med købet. Det skal kapitalfonden nu til at afdrage på.

KMD’s bestyrelsesformand, Jens Due Olsen, fortalte for et års tid siden til Computerworld, at et kommende salg af KMD på dette tidspunkt ‘absolut intet’ fyldte i hans dialog med ejerne.

Det kan du læse mere om her: Ny formand for KMD afblæser alle salgsrygter: "Et muligt salg af KMD fylder ingenting for hverken mig eller selskabet - men det gør møgsagerne'.

Læs også:

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder

Her er tallene i Netcompanys debutregnskab som børsnoteret virksomhed: Væksten buldrer afsted - men aktionærerne dumper resultaterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect