Rødt lys til fire store statslige it-projekter: Tidsplanen skrider med mange måneder

Statens It-råd giver rødt lys til fire statslige it-projekter. To af projekter har ‘høj risiko

Artikel top billede

(Foto: kursus_projektledelse_750px)

Fire statslige it-projekter har store problemer med at holde planenerne.

Sådan lyder konklusionen fra Statens It-råd i rådet halvårlige gennemgang af de statslige it-projekter.

Det røde lys betyder, at de fire projekter ikke overholder planerne og enten bliver forsinket, fordyret eller andet.

De fire projekter er Domstolsstyrelsens Domsdatabasen, Sundhedsdatastyrelsens LPR3, Danmarks Miljøportals Vanda og Kulturstyrelsens Sara-projekt.

Hertil kommer, at LPR3 og Vanda ifølge Statens It-råd har ‘høj risikoprofil.’

Domsdatabasen er røget i problemer, da Domstolsstyrelsen har opsagt aftalen med leverandøren Schultz på grund af ‘manglende forståelse af indhold.’

Det betyder, at projektet nu skal i genudbud.

Domstolsstyrelsen annullerede kontrakten til 13 millioner kroner i sommer.

Det kan du læse mere om her: Domsstolsstyrelsen annullerer million-kontrakt med Schultz - nyt udbud på vej til it-system.

I Danmarks Miljøportal er der store problemer med at overholde tidsplanen for Vanda-projektet, der er et fælles fagsystem.

Vanda er indtil videre et år forsinket. Heller ikke LPR3-projektet - det står for landspatientregisteret - kan overholde tidsplanen, hvilket får projektet til at overskride budgetterne.

Og det fjerne projekt - Kulturstyrelsens Sara - er nu udskudt ni måneder på grund af problemer med at få migreret Nationalmuseets data.

Du kan læse mere om de problemramte statslige it-projekter i rådets halvårsrapport, som du finder her.

Her fremgår det også, at 30 ud af de 46 vurderede, statslige it-projekter kører på skinner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S