Rødt lys til fire store statslige it-projekter: Tidsplanen skrider med mange måneder

Statens It-råd giver rødt lys til fire statslige it-projekter. To af projekter har ‘høj risiko

Artikel top billede

(Foto: kursus_projektledelse_750px)

Fire statslige it-projekter har store problemer med at holde planenerne.

Sådan lyder konklusionen fra Statens It-råd i rådet halvårlige gennemgang af de statslige it-projekter.

Det røde lys betyder, at de fire projekter ikke overholder planerne og enten bliver forsinket, fordyret eller andet.

De fire projekter er Domstolsstyrelsens Domsdatabasen, Sundhedsdatastyrelsens LPR3, Danmarks Miljøportals Vanda og Kulturstyrelsens Sara-projekt.

Hertil kommer, at LPR3 og Vanda ifølge Statens It-råd har ‘høj risikoprofil.’

Domsdatabasen er røget i problemer, da Domstolsstyrelsen har opsagt aftalen med leverandøren Schultz på grund af ‘manglende forståelse af indhold.’

Det betyder, at projektet nu skal i genudbud.

Domstolsstyrelsen annullerede kontrakten til 13 millioner kroner i sommer.

Det kan du læse mere om her: Domsstolsstyrelsen annullerer million-kontrakt med Schultz - nyt udbud på vej til it-system.

I Danmarks Miljøportal er der store problemer med at overholde tidsplanen for Vanda-projektet, der er et fælles fagsystem.

Vanda er indtil videre et år forsinket. Heller ikke LPR3-projektet - det står for landspatientregisteret - kan overholde tidsplanen, hvilket får projektet til at overskride budgetterne.

Og det fjerne projekt - Kulturstyrelsens Sara - er nu udskudt ni måneder på grund af problemer med at få migreret Nationalmuseets data.

Du kan læse mere om de problemramte statslige it-projekter i rådets halvårsrapport, som du finder her.

Her fremgår det også, at 30 ud af de 46 vurderede, statslige it-projekter kører på skinner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job