Rødt lys til fire store statslige it-projekter: Tidsplanen skrider med mange måneder

Statens It-råd giver rødt lys til fire statslige it-projekter. To af projekter har ‘høj risiko

Artikel top billede

(Foto: kursus_projektledelse_750px)

Fire statslige it-projekter har store problemer med at holde planenerne.

Sådan lyder konklusionen fra Statens It-råd i rådet halvårlige gennemgang af de statslige it-projekter.

Det røde lys betyder, at de fire projekter ikke overholder planerne og enten bliver forsinket, fordyret eller andet.

De fire projekter er Domstolsstyrelsens Domsdatabasen, Sundhedsdatastyrelsens LPR3, Danmarks Miljøportals Vanda og Kulturstyrelsens Sara-projekt.

Hertil kommer, at LPR3 og Vanda ifølge Statens It-råd har ‘høj risikoprofil.’

Domsdatabasen er røget i problemer, da Domstolsstyrelsen har opsagt aftalen med leverandøren Schultz på grund af ‘manglende forståelse af indhold.’

Det betyder, at projektet nu skal i genudbud.

Domstolsstyrelsen annullerede kontrakten til 13 millioner kroner i sommer.

Det kan du læse mere om her: Domsstolsstyrelsen annullerer million-kontrakt med Schultz - nyt udbud på vej til it-system.

I Danmarks Miljøportal er der store problemer med at overholde tidsplanen for Vanda-projektet, der er et fælles fagsystem.

Vanda er indtil videre et år forsinket. Heller ikke LPR3-projektet - det står for landspatientregisteret - kan overholde tidsplanen, hvilket får projektet til at overskride budgetterne.

Og det fjerne projekt - Kulturstyrelsens Sara - er nu udskudt ni måneder på grund af problemer med at få migreret Nationalmuseets data.

Du kan læse mere om de problemramte statslige it-projekter i rådets halvårsrapport, som du finder her.

Her fremgår det også, at 30 ud af de 46 vurderede, statslige it-projekter kører på skinner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS