Seas-Nve vil investere 3,4 milliarder kroner i kæmpe fiberudrulning til sjællænderne

Energiselskabet Seas-Nve vil investere milliarder af kroner i ny fiberudrulning, der skal sikre 1GBit/s til borgere i det sydlige og vestlige Sjælland.

Artikel top billede

Energiselskabet Seas-Nve er klar til at investere milliarder af kroner i udrulningen af fibernet i Danmark.

Seas-Nve vil over de kommende fem år gennem sit fiberselskab Fibia investere 3,4 milliarder kroner i at rulle fibernet ud i det vestlige og sydlige Sjælland samt på Lolland og Falster.

Det meddeler selskabet i dag i denne meddelelse.

Seas-Nve sigter efter, at samtlige brugere skal have adgang til 1Gbit/s inden udgangen af 2023.

Ifølge selskabet har kun 40 procent af borgerne i dette område af Danmark adgang til fibernet.

“Det handler om at skabe vital adgang til viden, undervisning, sociale relationer, fremtidens sundhedsvæsen, handel, og underholdning – og adgangen til digital kommunikation er helt afgørende for udvikling og vækst i regionen,” lyder det fra Seas-Nve.

Energiselskabet Ewii, der dækker dele af Jylland, meddelte i sidste uge, at det vill investere en milliard kroner i udrulningen af fiber i området omkring Frederica, Kolding, Vejle og Middelfart.

“Vi har en ambition om at etablere et af de første samfund i verden – måske det første – der har fuldt udbygget infrastruktur på fiberområdet med service- og reaktionstider svarende til el, vand og varme,” lød det her fra Ewii-direktør Lars Bonderup Bjørn.

Det kan du læse mere om her: EWII vil investere op mod en milliard kroner i fiber: "Vi har valgt at betragte fibernet som en infrastrukturydelse på linje med el, vand og varme"

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS