Seas-Nve vil investere 3,4 milliarder kroner i kæmpe fiberudrulning til sjællænderne

Energiselskabet Seas-Nve vil investere milliarder af kroner i ny fiberudrulning, der skal sikre 1GBit/s til borgere i det sydlige og vestlige Sjælland.

Artikel top billede

Energiselskabet Seas-Nve er klar til at investere milliarder af kroner i udrulningen af fibernet i Danmark.

Seas-Nve vil over de kommende fem år gennem sit fiberselskab Fibia investere 3,4 milliarder kroner i at rulle fibernet ud i det vestlige og sydlige Sjælland samt på Lolland og Falster.

Det meddeler selskabet i dag i denne meddelelse.

Seas-Nve sigter efter, at samtlige brugere skal have adgang til 1Gbit/s inden udgangen af 2023.

Ifølge selskabet har kun 40 procent af borgerne i dette område af Danmark adgang til fibernet.

“Det handler om at skabe vital adgang til viden, undervisning, sociale relationer, fremtidens sundhedsvæsen, handel, og underholdning – og adgangen til digital kommunikation er helt afgørende for udvikling og vækst i regionen,” lyder det fra Seas-Nve.

Energiselskabet Ewii, der dækker dele af Jylland, meddelte i sidste uge, at det vill investere en milliard kroner i udrulningen af fiber i området omkring Frederica, Kolding, Vejle og Middelfart.

“Vi har en ambition om at etablere et af de første samfund i verden – måske det første – der har fuldt udbygget infrastruktur på fiberområdet med service- og reaktionstider svarende til el, vand og varme,” lød det her fra Ewii-direktør Lars Bonderup Bjørn.

Det kan du læse mere om her: EWII vil investere op mod en milliard kroner i fiber: "Vi har valgt at betragte fibernet som en infrastrukturydelse på linje med el, vand og varme"

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job