Nu tager det mere end dobbelt så lang tid at slette din Facebook-konto

Nu tager det 30 dage at komme endegyldigt af med sin Facebook-profil. Dermed mere end fordobler Facebook den tid, det tager at slette en profil på det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Facebook har mere end fordoblet den tid, det tager for brugerne at slette en Facebook-profil.

Før i tiden havde brugerne blot en periode på 14 dage, efter beslutningen om at slette en profil var taget, til at fortryde beslutningen, men den periode er nu forlænget af Facebook til 30 dage.

I den periode vil kontoen være inaktiv, men bliver ikke slettet.

Det skriver The Verge.

Læs også: Facebook lukker over 650 konti forbundet med iransk propaganda

Årsagen til forlængelsen af fristen skal, ifølge Facebook findes i, at virksomheden har oplevet, at mange brugere uden held har forsøgt at logge ind på deres profil mere end 14 dage, efter de har valgt at slette den.

"Vi har set folk der forsøger at logge ind på konti, som de har valgt at slette, efter 14-dages perioden. Forhøjelsen giver folk mere tid til at tage et fuldt oplyst valg," lyder det fra Facebook til mediet.

Læs også: Kina smider Facebook ud af landet efter én dag

90 millioner brugere kan være ramt af sikkerhedshul

Ændringen kommer i kølvandet på, at Facebook har opdaget et gigantisk sikkerhedshul, hvor op imod 90 millioner brugeres data kan være ramt.

50 millioner brugere er helt sikkert ramt.

Det kan koste det sociale medie en bøde på op imod 10,5 milliarder kroner.

Læs mere om den sag her: Sikkerhedshul hos Facebook kan koste selskabet 10,5 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job