Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Det er den amerikanske tech-gigant Facebook, der står bag opførelsen af et gigantisk datacenter ved Esbjerg.

Artikel top billede

Foto: Interxion.

Det er Facebook, der står bag det gigantiske datacenter, som i øjeblikket er ved at blive opført ved Esbjerg.

Det skriver JydskeVestkysten.

Der har længe været mystisk om, hvilken virksomhed der stod bag de mystiske planer, der også går under kodenavnet Project Ember.

Men materiale på en sag, som Esbjerg Byråd skal behandle mandag 8. oktober, viser ifølge JydskeVestkysten, at det er selskabet Notita Networks ApS, som står bag datacenter-planerne ved Esbjerg.

Notitia Networks ApS er registreret med adresse på Tuborg Boulevard i Hellerup, men bag selskabet gemmer sig Facebook International Operations Limited i Dublin.

Facebook er allerede ved at opføre et datacenter ved Odense, og datacenteret ved Esbjerg bliver således selskabets datacenter nummer to i Danmark.

250.000 kvadratmeter
En miljøvurdering har tidligere vist, at Esbjerg Kommune har afsat et 250 hektar stort område mellem Esbjerg og landsbyen Andrup til opførelsen af et datacenter på op til 250.000 kvadratmeter.

De 200.000 kvadratmeter er afsat til datahaller, mens de resterende 50.000 kvadratmeter ifølge miljøvurderingen skal rumme administrations-, logistik- og servicebygninger, nødstrømsanlæg samt en eller flere højspændingsstationer

Til sammenligning ventes det, at Apples datacenter i Viborg ligeledes vil få en størrelse på 250.000 kvadratmeter, når det er fuldt udbygget, mens Facebooks datacenter i Odense vil få en størrelse på 184.000 kvadratmeter, når det står fuldt udbygget.

Læs også:

Se kortet: Her bliver Danmarks næste mega-datacenter placeret

Hundredvis af utilfredse borgere mødte op til datacenter-møde i Esbjerg: ”Det er kolossalt vigtigt at sende et signal og holde et lokalt pres på kommunen"

Borgere raser over konsekvenser af nyt Esbjerg-datacenter: Vil kæmpe imod med næb og klør

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S