Forsvaret vil have fat i gamere til pilotuddannelse: Computerspil og kampfly kræver mange af de samme kompetencer

Når det danske Forsvar skal finde kandidater til pilotuddannelsen, så kigger de i særlig grad efter gamere. De har nemlig mange af de talenter, som Forsvaret også leder efter i en god pilot.

Artikel top billede

Danskere gamere har gode muligheder for ikke kun at flyve rundt i viatuelle kampfly.

Forsvaret er nemlig på udkig efter gamere, når de skal finde fremtidige piloter.

Der er nemlig en hel del kompetencer man får ved at spille computerspil som også er nødvendige for at flyve et jægerfly i virkelighedens verden, mener man hos Forsvaret.

Læs også: Både til kills og skills: Razer Blade 15 bygger bro mellem kontoret og gamer-verdenen - men er dyr

”Når vi afprøver ansøgere til uddannelsen, fokuserer vi blandt andet på rumlig intelligens, strategisk sans, hurtig reaktionsevne og ikke mindst evnen til at holde et roligt overblik selv under stærkt pres og det er, evner der er afgørende, når man spiller krævende computerspil, hvorfor vi ser et stort potentiale i netop dette segment”, fortæller psykolog ved Selektionssektionen i Forsvarsministeriets Personalestyrelse (FPS), Jimmi Andreasen i en pressemeddelelse.

Nødvendigt at være i god fysisk form

Jimmi Andreasen påpeger dog også, at Forsvaret også stiller høje grav til de kommende piloters fysiske form.

Læs også: Fortnite tjener mere end 16 millioner kroner om dagen selvom spillet er gratis

Men ifølge pressemeddelelsen, så er der også kommet langt større fokus på, at gamere også skal være i god fysisk form.

“Går du blot to år tilbage, var der nul fokus på netop det område. Vi arbejder i dag sammen med RFRSH Entertainment, hvor blandt andre Kasper Hvidt er sportschef, og med deres indtog har eSporten virkelig ændret sig,” siger en af spillerne på det danske Counter Strike hold Astralis, Peter ”Dupreeh” Rasmussen, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Forsvarets pilotuddannelse tager 4-5 år og giver mulighed for at flyve jægerfly, transportfly eller helikopter for det danske forsvar.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job