Forsvaret vil have fat i gamere til pilotuddannelse: Computerspil og kampfly kræver mange af de samme kompetencer

Når det danske Forsvar skal finde kandidater til pilotuddannelsen, så kigger de i særlig grad efter gamere. De har nemlig mange af de talenter, som Forsvaret også leder efter i en god pilot.

Artikel top billede

Danskere gamere har gode muligheder for ikke kun at flyve rundt i viatuelle kampfly.

Forsvaret er nemlig på udkig efter gamere, når de skal finde fremtidige piloter.

Der er nemlig en hel del kompetencer man får ved at spille computerspil som også er nødvendige for at flyve et jægerfly i virkelighedens verden, mener man hos Forsvaret.

Læs også: Både til kills og skills: Razer Blade 15 bygger bro mellem kontoret og gamer-verdenen - men er dyr

”Når vi afprøver ansøgere til uddannelsen, fokuserer vi blandt andet på rumlig intelligens, strategisk sans, hurtig reaktionsevne og ikke mindst evnen til at holde et roligt overblik selv under stærkt pres og det er, evner der er afgørende, når man spiller krævende computerspil, hvorfor vi ser et stort potentiale i netop dette segment”, fortæller psykolog ved Selektionssektionen i Forsvarsministeriets Personalestyrelse (FPS), Jimmi Andreasen i en pressemeddelelse.

Nødvendigt at være i god fysisk form

Jimmi Andreasen påpeger dog også, at Forsvaret også stiller høje grav til de kommende piloters fysiske form.

Læs også: Fortnite tjener mere end 16 millioner kroner om dagen selvom spillet er gratis

Men ifølge pressemeddelelsen, så er der også kommet langt større fokus på, at gamere også skal være i god fysisk form.

“Går du blot to år tilbage, var der nul fokus på netop det område. Vi arbejder i dag sammen med RFRSH Entertainment, hvor blandt andre Kasper Hvidt er sportschef, og med deres indtog har eSporten virkelig ændret sig,” siger en af spillerne på det danske Counter Strike hold Astralis, Peter ”Dupreeh” Rasmussen, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Forsvarets pilotuddannelse tager 4-5 år og giver mulighed for at flyve jægerfly, transportfly eller helikopter for det danske forsvar.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics