Forsvaret vil have fat i gamere til pilotuddannelse: Computerspil og kampfly kræver mange af de samme kompetencer

Når det danske Forsvar skal finde kandidater til pilotuddannelsen, så kigger de i særlig grad efter gamere. De har nemlig mange af de talenter, som Forsvaret også leder efter i en god pilot.

Artikel top billede

Danskere gamere har gode muligheder for ikke kun at flyve rundt i viatuelle kampfly.

Forsvaret er nemlig på udkig efter gamere, når de skal finde fremtidige piloter.

Der er nemlig en hel del kompetencer man får ved at spille computerspil som også er nødvendige for at flyve et jægerfly i virkelighedens verden, mener man hos Forsvaret.

Læs også: Både til kills og skills: Razer Blade 15 bygger bro mellem kontoret og gamer-verdenen - men er dyr

”Når vi afprøver ansøgere til uddannelsen, fokuserer vi blandt andet på rumlig intelligens, strategisk sans, hurtig reaktionsevne og ikke mindst evnen til at holde et roligt overblik selv under stærkt pres og det er, evner der er afgørende, når man spiller krævende computerspil, hvorfor vi ser et stort potentiale i netop dette segment”, fortæller psykolog ved Selektionssektionen i Forsvarsministeriets Personalestyrelse (FPS), Jimmi Andreasen i en pressemeddelelse.

Nødvendigt at være i god fysisk form

Jimmi Andreasen påpeger dog også, at Forsvaret også stiller høje grav til de kommende piloters fysiske form.

Læs også: Fortnite tjener mere end 16 millioner kroner om dagen selvom spillet er gratis

Men ifølge pressemeddelelsen, så er der også kommet langt større fokus på, at gamere også skal være i god fysisk form.

“Går du blot to år tilbage, var der nul fokus på netop det område. Vi arbejder i dag sammen med RFRSH Entertainment, hvor blandt andre Kasper Hvidt er sportschef, og med deres indtog har eSporten virkelig ændret sig,” siger en af spillerne på det danske Counter Strike hold Astralis, Peter ”Dupreeh” Rasmussen, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Fortnite dumper Google Play Store: Vil ikke aflevere 30 procent af omsætningen til Google

Forsvarets pilotuddannelse tager 4-5 år og giver mulighed for at flyve jægerfly, transportfly eller helikopter for det danske forsvar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S