Kommuner kan ende med en dobbeltregning, hvis KMD Momentum gøres ulovlig

Interview: Herning Kommune frygter, at det vil ende med en ekstra regning på kommunernes bord, hvis det viser sig at KMD Momentum er ulovlig. Det bliver en udfordring at sige til 44 kommuner, at de selv skal betale den, mener it-chef Poul Venø.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Herning Kommunes it-chef's holdning til, at kommune måske kan se frem til en ekstra regning
  • Det mener Herning Kommunes it-chef bør være retningslinjerne omkring krigsreglen
  • Forstå sagen kort
1.370
7 min
Herning er en af i alt 44 kommuner, der får noget at se til, hvis det viser sig, KMD Momentum ikke længere må anvendes, når de juridiske retningslinjer er kommet på plads.

Bliver det en realitet, vil det efterlade kommunen med

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job