Derfor køber TDC Hiper: Kundekartotek og mindset

Bredbåndsselskabet Hiper er interessant for TDC på grund af kundekartoketet - samt selskabets mindset.

Artikel top billede

Der er to primære årsager til, at TDC køber bredbåndsrivalen Hiper, nemlig kundekartoteket på indtil videre 47.000 kunder og så det startup-mindset, som har givet Hiper vind i sejlene i de seneste tre år.

Det fortæller koncerndirektør i TDC’s kundevendte division, OpCo, Jaap Postma, til ITWatch.

"Det er rigtig godt at få teamet bag Hiper ind, så vi kan lære af hinanden. De har opbygget virksomheden fra bunden - og vi vil gerne lære, hvordan man gør tingene mere startup-orienteret. Vi vil undersøge, hvordan vi kan kombinere en digital statup med en større kundebase. Vi kan lære af dem og vice versa," siger Jaap Postma.

Du kan læse mere om købet her: TDC køber den fremadstormende bredbånds-rival Hiper med 47.000 kunder.

Hiper blev stiftet for tre år siden af Simon Skals, Nicolai Lamborg og Stig Myken med sidstnævnte som direktør. Den post beholder han efter overdragelsen til TDC med udgangen af november.

Nicolai Lamborg og Stig Myken har tidligere prøvet at sælge en virksomhed til TDC, i det de sammen med Peter Mægbæk stod bag Fullrate, som i 2009 blev solgt til TDC. Peter Mægbæk har siden også solgt mobilselskabet Plenti til TDC.

Simon Skals har tidligere været i Cybercity og Telenor.

Hiper har opbygget sin forretning på en model, hvor selskabet lejer sig ind på TDC’s fibernet.

Det kan du læse mere om her: Derfor kan Hiper holde fiber-priserne i bund: Rivalen TDC tvinges til at betale

Langt størstedelen af kundegrundlaget kommer fra TDC, der for alvor har kunnet mærke Hipers fremgang i de senere år.

Hiper fortsætter i følge parterne som selvstændigt firma under det nye ejerskab, og Stig Myken forsætter som administrerende direktør.

Hiper landede i fjor et underskud på 15,6 millioner kroner. Året før tabte selskabet 19 millioner kroner.

Læs også: TDC køber den fremadstormende bredbånds-rival Hiper med 47.000 kunder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS