Derfor køber TDC Hiper: Kundekartotek og mindset

Bredbåndsselskabet Hiper er interessant for TDC på grund af kundekartoketet - samt selskabets mindset.

Artikel top billede

Der er to primære årsager til, at TDC køber bredbåndsrivalen Hiper, nemlig kundekartoteket på indtil videre 47.000 kunder og så det startup-mindset, som har givet Hiper vind i sejlene i de seneste tre år.

Det fortæller koncerndirektør i TDC’s kundevendte division, OpCo, Jaap Postma, til ITWatch.

"Det er rigtig godt at få teamet bag Hiper ind, så vi kan lære af hinanden. De har opbygget virksomheden fra bunden - og vi vil gerne lære, hvordan man gør tingene mere startup-orienteret. Vi vil undersøge, hvordan vi kan kombinere en digital statup med en større kundebase. Vi kan lære af dem og vice versa," siger Jaap Postma.

Du kan læse mere om købet her: TDC køber den fremadstormende bredbånds-rival Hiper med 47.000 kunder.

Hiper blev stiftet for tre år siden af Simon Skals, Nicolai Lamborg og Stig Myken med sidstnævnte som direktør. Den post beholder han efter overdragelsen til TDC med udgangen af november.

Nicolai Lamborg og Stig Myken har tidligere prøvet at sælge en virksomhed til TDC, i det de sammen med Peter Mægbæk stod bag Fullrate, som i 2009 blev solgt til TDC. Peter Mægbæk har siden også solgt mobilselskabet Plenti til TDC.

Simon Skals har tidligere været i Cybercity og Telenor.

Hiper har opbygget sin forretning på en model, hvor selskabet lejer sig ind på TDC’s fibernet.

Det kan du læse mere om her: Derfor kan Hiper holde fiber-priserne i bund: Rivalen TDC tvinges til at betale

Langt størstedelen af kundegrundlaget kommer fra TDC, der for alvor har kunnet mærke Hipers fremgang i de senere år.

Hiper fortsætter i følge parterne som selvstændigt firma under det nye ejerskab, og Stig Myken forsætter som administrerende direktør.

Hiper landede i fjor et underskud på 15,6 millioner kroner. Året før tabte selskabet 19 millioner kroner.

Læs også: TDC køber den fremadstormende bredbånds-rival Hiper med 47.000 kunder.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job