Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det er flere måneder siden, at fagforbundet Prosa meddelte Netcompany, at selskabet ikke overholdt loven i forbindelse med dets ansættelseskontrakter af nye medarbejdere, lyder det fra Prosa ifølge ITWatch.
Netcompany har i forbindelser med ansættelser indført i kontrakterne, at medarbejderne ikke må oplyse andre om deres løn, og det er i strid med den såkaldte ligelønslov.
Netcompanys HR-direktør, Lars Ulslev Johannesen oplyser til ITWatch, at der har være tale om en ‘administrativ fejl,’ og at medarbejderne kan se bort fra den pågældende pasus i deres kontrakter.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.