Fagforbund: Vi advarede Netcompany om ulovlige kontrakt-forhold for flere måneder siden

Fagforbundet Prosa advarede for flere måneder siden Netcompany om, at selskabet ikke overholdt loven i forbindelse med ansættelseskontrakter.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Det er flere måneder siden, at fagforbundet Prosa meddelte Netcompany, at selskabet ikke overholdt loven i forbindelse med dets ansættelseskontrakter af nye medarbejdere, lyder det fra Prosa ifølge ITWatch.

Netcompany har i forbindelser med ansættelser indført i kontrakterne, at medarbejderne ikke må oplyse andre om deres løn, og det er i strid med den såkaldte ligelønslov.

Netcompanys HR-direktør, Lars Ulslev Johannesen oplyser til ITWatch, at der har være tale om en ‘administrativ fejl,’ og at medarbejderne kan se bort fra den pågældende pasus i deres kontrakter.

Læs også: Netcompany har anvendt ulovlige ansættelseskontrakter: Medarbejdere fik forbud mod at oplyse deres løn.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse