Danmarks spilindustri halter bagefter: Men brancheforening øjner en mulighed

Danmarks spilindustri halter langt efter nabolandene, mener brancheforening, som dog øjner en mulighed.

Artikel top billede

Den danske spilindustri halter langt bagefter spilindustrierne i de øvrige nordiske lande, hvor selskaberne buldrer afsted, mens de danske spil-firmaer er under pres, skriver Finans.

Det sker i en tid, hvor det globale spilmarked vokser med 10 procent om året.

“Vi må indse, at vi er 10 år bagefter flere af vores nabolande på det her område. Det er kedeligt, når væksten netop er så høj på markedet,” siger Jan Neiiendam, bestyrelsesformand i organisationen for spilfirmaerne, Interactive Denmark, til avisen.

Han ser dog nu ifølge avisen ‘en gylden mulighed’ i den nye bølge af virtual reality-teknologier, der er ved at lægge fra land.

Ifølge ham har Danmark et ‘stærkt kreativt miljø,’ som kan skabe grundlag for fremtidens successer på dette område.

Danmarks bedste it-firma er et spilfirma

Visse steder er der dog igen ved at komme gang i den danske spilbranche.

Således kårede Computerworld fornylig spilfirmaet Playdead som vinder af Comuterworlds Top 100 2018.

“Playdead ApS er en dansk spiludvikler med stor kommerciel og økonomisk succes og en usædvanlig historie. Produktionsformen minder mere om en kunstners værksted end en traditionel it-virksomhed,” skrev vi i den forbindelse.

Det kan du læse mere om her: Her er Danmarks bedste it-virksomhed: Playdead vinder Computerworlds Top 100 2018.

Også den engang helt store spil-succes herhjemme, Hitman-selskabet IO Interactive, er efter nogle hårde år på konkursens rand så småt ved at finde formen igen.

Det kan du læse mere om her: Efter at have balanceret på randen af en konkurs er Hitman-bagmændene igen på succes-kurs: IO Interactive har 10-doblet overskuddet på et år.

Læs også:

Der kommer til at mangle penge til unge danske spilvirksomheder: "Chancen for at komme komme igennem med en ny investering er uhyre lille"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos