Selskabet bag Fortnite er nu knap 100 milliarder kroner værd

Epic Games, der står bag spillet Fortnite, er efter en investeringsrunde nu værdisat til tæt på 100 milliarder kroner.

Artikel top billede

Fredag landede Epic Games, der står bag computerspillet Fortnite, en investering på over en milliard dollar.

Investorerne har ifølge Wall Street Journal værdisat selskabet til 15 milliarder dollars eller omkring 99 milliarder kroner.

Det skriver Børsen.

Kapitalfonden KKR er blandt andet en af de investorer, der har skudt penge i selskabet, der med Fortnite har skabt et af de mest populære computerspil for tiden.

Fortnite så først computerskærmenes blås lys i sin nuværende form i 2017, men har på kort tid præsteret millioner af trofaste spillere. Tal fra Epic Games viser således, at tæt på 80 millioner spillede Fortnite i august.

Læs også: Fortnite tjener mere end 16 millioner kroner om dagen selvom spillet er gratis

Det populære spil er gratis og gør brug af en indtjeningsmodel, hvor man satser på mikrotransaktioner i form af in-game køb af for eksempel våben, kostumer og andet.

Det går så godt med de små køb, at Fornite ifølge Bloomberg er på vej til at sælge for to milliarder dollar af de virtuelle produkter i 2018.

Epic Games er grundlagt af amerikaneren Tim Sweeney i 1991, som fik sin første succes med "Unreal" i 1999 og senere "Gears of War".

Læs også: Forsvaret vil have fat i gamere til pilotuddannelse: Computerspil og kampfly kræver mange af de samme kompetencer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S