Selskabet bag Fortnite er nu knap 100 milliarder kroner værd

Epic Games, der står bag spillet Fortnite, er efter en investeringsrunde nu værdisat til tæt på 100 milliarder kroner.

Artikel top billede

Fredag landede Epic Games, der står bag computerspillet Fortnite, en investering på over en milliard dollar.

Investorerne har ifølge Wall Street Journal værdisat selskabet til 15 milliarder dollars eller omkring 99 milliarder kroner.

Det skriver Børsen.

Kapitalfonden KKR er blandt andet en af de investorer, der har skudt penge i selskabet, der med Fortnite har skabt et af de mest populære computerspil for tiden.

Fortnite så først computerskærmenes blås lys i sin nuværende form i 2017, men har på kort tid præsteret millioner af trofaste spillere. Tal fra Epic Games viser således, at tæt på 80 millioner spillede Fortnite i august.

Læs også: Fortnite tjener mere end 16 millioner kroner om dagen selvom spillet er gratis

Det populære spil er gratis og gør brug af en indtjeningsmodel, hvor man satser på mikrotransaktioner i form af in-game køb af for eksempel våben, kostumer og andet.

Det går så godt med de små køb, at Fornite ifølge Bloomberg er på vej til at sælge for to milliarder dollar af de virtuelle produkter i 2018.

Epic Games er grundlagt af amerikaneren Tim Sweeney i 1991, som fik sin første succes med "Unreal" i 1999 og senere "Gears of War".

Læs også: Forsvaret vil have fat i gamere til pilotuddannelse: Computerspil og kampfly kræver mange af de samme kompetencer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS