Dankortet, Mobilepay og Apple Pay får ny rival: Google Pay er nu klar i Danmark

Fra i dag bliver det muligt for danske Android-brugere at hente Googles betalingsapp, Google Pay.

Artikel top billede

Google Pay er netop blevet tilgængelig i Danmark og resten af Norden.

Google Pay er fra i dag blevet tilgængelig i Danmark og resten af Norden.

Se også: Guide: Sådan får du Google Pay på din mobil

Som med andre betalingsapps bliver det muligt at klone kredit- og debitkort til telefonen, som man kan betale med i butikker, som har kontaktløs betaling.

"Fra i dag kan man koble kredit- og debetkort fra danske partnerbanker til Google Pay og derefter bruge app'en til at betale hurtigt og sikkert millioner af steder i Danmark og i resten af verden. Danmark er det 25. land, hvor vi nu tilbyder Android-brugere en bekvem og friktionsløs måde at betale og administrere transaktioner på via deres telefon," siger Florence Diss, Googles EMEA-chef for Handelspartnerskaber.

Læs også: Mobilbetalinger stormer frem i nethandlen: Kan øge konverteringen markant - men der er én stor ulempe

Samarbejde med Nordea og Jyske Bank

Google Pay lanceres i samarbejde med blandt andre VISA, Mastercard, Nordea og Jyske Bank. Appen kan anvendes på smartphones med Android 5.0 eller nyere ombord.

Betalingsappen kan også anvendes i Googles øvrige produkter såsom Google Play, Chrome og Youtube Premium, og man kan som bruger også gemme kopier af loyalitetskort, medlemskort, gavekort og billetter.

Google Pay kan downloades fra Google Play Store fra i dag, og yderligere info kan findes på pay.google.com.

Læs også: Apple Pay kan være ulovlig i Norge - blokerer for andre betalingsløsninger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser til datamatikeruddannelsen

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Group Financial Controller

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S