Dankortet, Mobilepay og Apple Pay får ny rival: Google Pay er nu klar i Danmark

Fra i dag bliver det muligt for danske Android-brugere at hente Googles betalingsapp, Google Pay.

Artikel top billede

Google Pay er netop blevet tilgængelig i Danmark og resten af Norden.

Google Pay er fra i dag blevet tilgængelig i Danmark og resten af Norden.

Se også: Guide: Sådan får du Google Pay på din mobil

Som med andre betalingsapps bliver det muligt at klone kredit- og debitkort til telefonen, som man kan betale med i butikker, som har kontaktløs betaling.

"Fra i dag kan man koble kredit- og debetkort fra danske partnerbanker til Google Pay og derefter bruge app'en til at betale hurtigt og sikkert millioner af steder i Danmark og i resten af verden. Danmark er det 25. land, hvor vi nu tilbyder Android-brugere en bekvem og friktionsløs måde at betale og administrere transaktioner på via deres telefon," siger Florence Diss, Googles EMEA-chef for Handelspartnerskaber.

Læs også: Mobilbetalinger stormer frem i nethandlen: Kan øge konverteringen markant - men der er én stor ulempe

Samarbejde med Nordea og Jyske Bank

Google Pay lanceres i samarbejde med blandt andre VISA, Mastercard, Nordea og Jyske Bank. Appen kan anvendes på smartphones med Android 5.0 eller nyere ombord.

Betalingsappen kan også anvendes i Googles øvrige produkter såsom Google Play, Chrome og Youtube Premium, og man kan som bruger også gemme kopier af loyalitetskort, medlemskort, gavekort og billetter.

Google Pay kan downloades fra Google Play Store fra i dag, og yderligere info kan findes på pay.google.com.

Læs også: Apple Pay kan være ulovlig i Norge - blokerer for andre betalingsløsninger

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura