Jeff Bezos med overraskende udmelding til Amazons ansatte: "Amazon vil gå konkurs"

Jeff Bezos forventer, at Amazon går konkurs. Store virksomheder lever ikke 100 år, lyder det opsigtsvækkende fra Amazon-stifteren.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

"Amazon vil gå konkurs."

Den højest overraskende dommedagsprofeti kommer fra et uventet sted.

Det er nemlig stifteren af verdens tredjemest værdifulde selskab, Jeff Bezos, der på et såkaldt all hands meeting med Amazons medarbejdere og aktionærer, kom med den opsigtsvækkende udmelding.

"Amazon er ikke for stor til at fejle. Jeg forudser, at Amazon vil fejle. Amazon vil gå konkurs," lød det på mødet fra Jeff Bezos, ifølge det amerikanske medie Forbes.

Læs også: Danskere betaler næsten 80 procent mere for Amazons streamingtjeneste end briterne: Se hele prisundersøgelsen her

Gennemsnitlig levetid for største virksomheder falder

Jeff Bezos underbyggede sin dommedagsprofeti med at understrege, at flere af verdens største selskaber kun har en levetid på lidt over 30 år og ikke over 100 år.

Om Jeff Bezos får ret vil tiden vise, men det er bestemt ikke umuligt for verdens største virksomheder at leve i mere end 100 år.

Kigger man S&P 500, som er aktieindekset for de største amerikanske virksomheder, vil man dog både kunne finde virksomheder som banken Wells Fargo, flyproducenten Boeing og bilproducenten Ford.

Ifølge Forbes bliver en gennemsnitlig S&P 500-virksomheder dog kun under 20 år, hvilket er et markant for den gennemsnitlige levetid for indeksets virksomheder, som i 1950'erne lå på omkring 60 år.

Læs også: 74-årige Larry Ellison i sit es i nat: Løfter sløret for ny cloud-satsning som er 'umulig at penetrere' - og giver AWS en omgang tæv

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS