Jeff Bezos med overraskende udmelding til Amazons ansatte: "Amazon vil gå konkurs"

Jeff Bezos forventer, at Amazon går konkurs. Store virksomheder lever ikke 100 år, lyder det opsigtsvækkende fra Amazon-stifteren.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

"Amazon vil gå konkurs."

Den højest overraskende dommedagsprofeti kommer fra et uventet sted.

Det er nemlig stifteren af verdens tredjemest værdifulde selskab, Jeff Bezos, der på et såkaldt all hands meeting med Amazons medarbejdere og aktionærer, kom med den opsigtsvækkende udmelding.

"Amazon er ikke for stor til at fejle. Jeg forudser, at Amazon vil fejle. Amazon vil gå konkurs," lød det på mødet fra Jeff Bezos, ifølge det amerikanske medie Forbes.

Læs også: Danskere betaler næsten 80 procent mere for Amazons streamingtjeneste end briterne: Se hele prisundersøgelsen her

Gennemsnitlig levetid for største virksomheder falder

Jeff Bezos underbyggede sin dommedagsprofeti med at understrege, at flere af verdens største selskaber kun har en levetid på lidt over 30 år og ikke over 100 år.

Om Jeff Bezos får ret vil tiden vise, men det er bestemt ikke umuligt for verdens største virksomheder at leve i mere end 100 år.

Kigger man S&P 500, som er aktieindekset for de største amerikanske virksomheder, vil man dog både kunne finde virksomheder som banken Wells Fargo, flyproducenten Boeing og bilproducenten Ford.

Ifølge Forbes bliver en gennemsnitlig S&P 500-virksomheder dog kun under 20 år, hvilket er et markant for den gennemsnitlige levetid for indeksets virksomheder, som i 1950'erne lå på omkring 60 år.

Læs også: 74-årige Larry Ellison i sit es i nat: Løfter sløret for ny cloud-satsning som er 'umulig at penetrere' - og giver AWS en omgang tæv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S