Jeff Bezos med overraskende udmelding til Amazons ansatte: "Amazon vil gå konkurs"

Jeff Bezos forventer, at Amazon går konkurs. Store virksomheder lever ikke 100 år, lyder det opsigtsvækkende fra Amazon-stifteren.

Artikel top billede

(Foto: Amazon)

"Amazon vil gå konkurs."

Den højest overraskende dommedagsprofeti kommer fra et uventet sted.

Det er nemlig stifteren af verdens tredjemest værdifulde selskab, Jeff Bezos, der på et såkaldt all hands meeting med Amazons medarbejdere og aktionærer, kom med den opsigtsvækkende udmelding.

"Amazon er ikke for stor til at fejle. Jeg forudser, at Amazon vil fejle. Amazon vil gå konkurs," lød det på mødet fra Jeff Bezos, ifølge det amerikanske medie Forbes.

Læs også: Danskere betaler næsten 80 procent mere for Amazons streamingtjeneste end briterne: Se hele prisundersøgelsen her

Gennemsnitlig levetid for største virksomheder falder

Jeff Bezos underbyggede sin dommedagsprofeti med at understrege, at flere af verdens største selskaber kun har en levetid på lidt over 30 år og ikke over 100 år.

Om Jeff Bezos får ret vil tiden vise, men det er bestemt ikke umuligt for verdens største virksomheder at leve i mere end 100 år.

Kigger man S&P 500, som er aktieindekset for de største amerikanske virksomheder, vil man dog både kunne finde virksomheder som banken Wells Fargo, flyproducenten Boeing og bilproducenten Ford.

Ifølge Forbes bliver en gennemsnitlig S&P 500-virksomheder dog kun under 20 år, hvilket er et markant for den gennemsnitlige levetid for indeksets virksomheder, som i 1950'erne lå på omkring 60 år.

Læs også: 74-årige Larry Ellison i sit es i nat: Løfter sløret for ny cloud-satsning som er 'umulig at penetrere' - og giver AWS en omgang tæv

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos