Office 365 ramt af problemer med multi-faktor-sikkerheden - brugere kan slet ikke logge på

Microsofts cloud-baserede Office 365 er ramt af problemer på grund af multi-faktor sikkerhedsløsning. Microsoft ligger vandret i forsøget på at finde en løsning.

Artikel top billede

Microsofts store cloud-tjeneste Office 365 er ramt af problemer, der gør, at brugere kan have problemer med at logge ind.

Det skyldes problemer med Azure Multi-Factor Authentication (MFA), som gør, at Office 365 er utilgængelig, hvis man har denne sikkerheds-funktion slået til.

Microsoft meddeler på statussiden Status.office365.com, at ‘ramte brugere muligvis ikke kan signe in ved hjælpe af Multi-Factor Authentication (MFA).’

Microsoft skriver endvidere, at det også kan være umuligt for brugere at nulstille passwords via ‘self-service.’

“Vi arbejder fortsat på at udvikle opdatering af koden og analysere friske diagnosticerings-logs,’ lyder det fra Microsoft.

Ifølge selskabet har fejlen ramt brugere i Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Afrika samt Asien. Det vil altså sige det meste af verden.

På Azures statusside Azure.microsoft.com meddeleler selskabet, at ‘nogle kunder’ i Europa, Asien og Nordamerika kan opleve ‘vanskeligheder med at signe in på Azure-ressourcer som Azure Active Directory, når Multi-Factor Authentication er påkrævet.”

Læs også: Microsoft Office kan være på kant med GDPR: Ny rapport finder belæg for indsamling af persondata i Office-versioner

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S