Office 365 ramt af problemer med multi-faktor-sikkerheden - brugere kan slet ikke logge på

Microsofts cloud-baserede Office 365 er ramt af problemer på grund af multi-faktor sikkerhedsløsning. Microsoft ligger vandret i forsøget på at finde en løsning.

Artikel top billede

Microsofts store cloud-tjeneste Office 365 er ramt af problemer, der gør, at brugere kan have problemer med at logge ind.

Det skyldes problemer med Azure Multi-Factor Authentication (MFA), som gør, at Office 365 er utilgængelig, hvis man har denne sikkerheds-funktion slået til.

Microsoft meddeler på statussiden Status.office365.com, at ‘ramte brugere muligvis ikke kan signe in ved hjælpe af Multi-Factor Authentication (MFA).’

Microsoft skriver endvidere, at det også kan være umuligt for brugere at nulstille passwords via ‘self-service.’

“Vi arbejder fortsat på at udvikle opdatering af koden og analysere friske diagnosticerings-logs,’ lyder det fra Microsoft.

Ifølge selskabet har fejlen ramt brugere i Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Afrika samt Asien. Det vil altså sige det meste af verden.

På Azures statusside Azure.microsoft.com meddeleler selskabet, at ‘nogle kunder’ i Europa, Asien og Nordamerika kan opleve ‘vanskeligheder med at signe in på Azure-ressourcer som Azure Active Directory, når Multi-Factor Authentication er påkrævet.”

Læs også: Microsoft Office kan være på kant med GDPR: Ny rapport finder belæg for indsamling af persondata i Office-versioner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird