Office 365 ramt af problemer med multi-faktor-sikkerheden - brugere kan slet ikke logge på

Microsofts cloud-baserede Office 365 er ramt af problemer på grund af multi-faktor sikkerhedsløsning. Microsoft ligger vandret i forsøget på at finde en løsning.

Artikel top billede

Microsofts store cloud-tjeneste Office 365 er ramt af problemer, der gør, at brugere kan have problemer med at logge ind.

Det skyldes problemer med Azure Multi-Factor Authentication (MFA), som gør, at Office 365 er utilgængelig, hvis man har denne sikkerheds-funktion slået til.

Microsoft meddeler på statussiden Status.office365.com, at ‘ramte brugere muligvis ikke kan signe in ved hjælpe af Multi-Factor Authentication (MFA).’

Microsoft skriver endvidere, at det også kan være umuligt for brugere at nulstille passwords via ‘self-service.’

“Vi arbejder fortsat på at udvikle opdatering af koden og analysere friske diagnosticerings-logs,’ lyder det fra Microsoft.

Ifølge selskabet har fejlen ramt brugere i Nordamerika, Europa, Mellemøsten og Afrika samt Asien. Det vil altså sige det meste af verden.

På Azures statusside Azure.microsoft.com meddeleler selskabet, at ‘nogle kunder’ i Europa, Asien og Nordamerika kan opleve ‘vanskeligheder med at signe in på Azure-ressourcer som Azure Active Directory, når Multi-Factor Authentication er påkrævet.”

Læs også: Microsoft Office kan være på kant med GDPR: Ny rapport finder belæg for indsamling af persondata i Office-versioner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network