Tusindvis af fupbutikker: Pas på de forførende Black Friday-tilbud

Vi bombarderes med Black Friday-tilbud, men pas på, der er tusindvis af fupbutikker, lyder det fra e-mærket.

Artikel top billede

(Foto: Fona)

Det vrimler med rabatter overalt efter, at den store Black Friday-tilbudsdag blev skudt igang ved midnat.

Men pas med tilbudene.

Du gør klogt i at værne om ordsproget om, at hvis det lyder for godt til at være sandt, så er det nok også.

Der er lige nu minimum 10.000 fupbutikker på udenlandske domæner.

Det viser en undersøgelse fra e-mærker, skriver DR.

"Det er et alarmerende højt tal. Men der bliver omsat flere og flere penge på nettet. Og det er de penge, som de it-kriminelle er ude efter," siger Toke Mølgaard, kommunikationschef hos e-mærket til DR.

Læs også: Shopping-orgiet 'Black Friday' skydes snart i gang: Undgå tilbudsfælderne når du køber elektronik

e-mærket har fundet de falske netbutikker via en webcrawler og anslår, at der kan være helt op til 15.000 fupbutikker.

Organisationen har desuden politianmeldt 9.000 af dem i år en stigning på 6.000 anmeldelser sammenlignet med 2017, hvor e-mærket anmeldte 3.000 dk-domæner til bagmandspolitiet.

Bagmandspolitiet vurderer, at der er op mod 100.000 falske webshops på europæisk plan, som mistænker en eller få organisationer at stå bag dem alle.

Det kan være svært at spotte de falske netbutikker, men ifølge e-mærket bør alarmklokkerne ringe, hvis tilbud på kendte varemærker er for gode til at være sande ligesom manglende kontaktoplysninger på ejere også er en god indikation.

Se også: Gik du glip af et godt tilbud i fredags? Bare rolig, på internettet er det Black Friday hver dag

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S