Her er Danmarks softwarekometer: Microsoft henvist til fjerdepladsen, mens Zendesk fastholder førertrøjen

It-komet 2018: 21 producenter af basissoftware har i år kæmpet om førstepladsen. Sidste års vinder fortsætter med at have vækstspeederen i bund, mens enorme Microsoft henvises til fjerdepladsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de 21 vækstkometer i basissoftware
  • Sådan ser væksten ud
  • Her er de virksomheder der henviser Microsoft på en fjerdeplads
  • Se softwarehusenes væksttal for de seneste fire regnskaber
437
2:15 min
Der er fart på i den danske it-branche, som har hevet flotte væksttal hjem i løbet af de seneste fire regnskabsperioder.

I kategorien basissoftware i årets it-komet er speederen også i bund, når det kommer til indtjening.

De 21 leverandører af basissoftware, som i år har klaret spærregrænsen, leverer en samlet vækst på 25,7 procent i resultat af primær drift, mens væksten i resultat før skat følger efter med 23,7 procent.

Listens førsteplads indtages, som den også gjorde i 2017, af d

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job