Her er Danmarks softwarekometer: Microsoft henvist til fjerdepladsen, mens Zendesk fastholder førertrøjen

It-komet 2018: 21 producenter af basissoftware har i år kæmpet om førstepladsen. Sidste års vinder fortsætter med at have vækstspeederen i bund, mens enorme Microsoft henvises til fjerdepladsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de 21 vækstkometer i basissoftware
  • Sådan ser væksten ud
  • Her er de virksomheder der henviser Microsoft på en fjerdeplads
  • Se softwarehusenes væksttal for de seneste fire regnskaber
437
2:15 min
Der er fart på i den danske it-branche, som har hevet flotte væksttal hjem i løbet af de seneste fire regnskabsperioder.

I kategorien basissoftware i årets it-komet er speederen også i bund, når det kommer til indtjening.

De 21 leverandører af basissoftware, som i år har klaret spærregrænsen, leverer en samlet vækst på 25,7 procent i resultat af primær drift, mens væksten i resultat før skat følger efter med 23,7 procent.

Listens førsteplads indtages, som den også gjorde i 2017, af d

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S