Her er Danmarks softwarekometer: Microsoft henvist til fjerdepladsen, mens Zendesk fastholder førertrøjen

It-komet 2018: 21 producenter af basissoftware har i år kæmpet om førstepladsen. Sidste års vinder fortsætter med at have vækstspeederen i bund, mens enorme Microsoft henvises til fjerdepladsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de 21 vækstkometer i basissoftware
  • Sådan ser væksten ud
  • Her er de virksomheder der henviser Microsoft på en fjerdeplads
  • Se softwarehusenes væksttal for de seneste fire regnskaber
437
2:15 min
Der er fart på i den danske it-branche, som har hevet flotte væksttal hjem i løbet af de seneste fire regnskabsperioder.

I kategorien basissoftware i årets it-komet er speederen også i bund, når det kommer til indtjening.

De 21 leverandører af basissoftware, som i år har klaret spærregrænsen, leverer en samlet vækst på 25,7 procent i resultat af primær drift, mens væksten i resultat før skat følger efter med 23,7 procent.

Listens førsteplads indtages, som den også gjorde i 2017, af d

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S