Kapitalfond indsætter tidligere Nianet-topfolk på topposter i Teracom

Netværksoperatøren Teracom Danmark afhændes nu til kapitalfonden Agilitas, der står bag 34 sendemaster og 3.500 kilometer fibernetværk. Tidligere Nianet-topchef Rasmus Helmich indsættes som formand.

Artikel top billede

(Foto: Christian Radil Fotografi /)

Godt en måned efter indgåelse af købsaftalen overtager kapitalfonden Agilitas nu netværksoperatøren Teracom Danmark, der ejer i alt 34 sendemaster, der bruges til både tv og radio.

Derudover er virksomheden i besiddelse af 3.500 kilometer fibernetværk, som forbinder datacentre, sendemasterne, programudbydere og andre netværksoperatører.

Agilitas benytter sig samtidig af anledningen til at indsætte et par profiler fra den danske fiber- og datacenterbranche, nemlig de to tidligere topfolk for Nianet, tidligere CEO, Rasmus Helmich og tidligere CFO, Søren Fæster.

De to tidligere Nianet-topfolk røg ud af Nianet, da selskabet i sommer blev opkøbt af GlobalConnect.

Det kan du læse mere om her: Nianets topchef Rasmus Helmich fratræder efter kæmpefusion: "Jeg har ikke fået et valg, for det er jo ikke mig, der afgør eller vælger, hvem der driver forretning fremadrettet"

Rasmus Helmich bliver nu ny bestyrelsesformand for Teracom Danmark, mens Søren Fæster ansættes som finansdirektør i selskabet.

De kommer dermed til at samarbejde tæt sammen med Teracoms direktør, Martin Løbel, der fortsætter på posten.

“Med vores nye ejere i ryggen kan Teracom Danmark for alvor sætte fart på udviklingen i flere lovende nye forretningsområder. Det drejer sig blandt andet om Internet of Things, hvor vi ser store muligheder. Vi har allerede nu mange kommuner som kunder, som anvender vores IoT-platform til deres pilotprojekter, og vi er godt i gang med at etablere en landsdækkende LoRaWAN IoT-infrastruktur, der understøtter udviklingen,” lyder det fra Martin Løbel.

Han peger samtidig på, at Teracom har 'fokus på at udvikle datacenter-colocation som forretningsområde.'

Teracom med dansk hovedkvarter i Taastrup uden for København har i Danmark omkring 70 medarbejdere.

Selskabet omsatte i fjor i Danmark for 274 millioner kroner og landede et overskud på 53 millioner kroner.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension