Adform udskyder børsnotering igen: Nu på ubestemt tid

Danske Adform udskyder endnu engang selskabets børsnotering. Denne gang på ubestemt tid.

Artikel top billede

Præcis en uge efter danske Adform udskød selskabets børsnotering, udskyder det danske tech-selskab børsnoteringen yderligere.

Denne gang på ubestemt tid.

Årsagen er ifølge selskabets direktør en usikker tilstand på markedet.

Det oplyser Adform, der efter planen skulle være gået på børsen onsdag 5. december, i en meddelelse.

"Jeg er beæret over modtagelsen, vi har haft fra nationale investorer, men den nuværende volatile og tvivlsomme markedssituation gør, at vi ikke er i stand til at gennemføre vores børsnotering og få en blød overgang til det offentlige marked," lyder det fra selskabets administrerende direktør i Adform Gustav Mellentin i meddelelse, der fortsætter:

"Vores vækststrategi er uændret og vi håber, at vi kan komme på det offentlige marked på et senere tidspunkt."

Læs også: Danske Adform udskyder børsnotering og sænker prisen

Udskød børsnotering og sænkede prisen

Adform er ejet af Danica Pension, kapitalfonden Via Equity, GCM Holding, Accredonet Holding og medstifter Stefan Juricic.

Den oprindelige plan var, at selskabet, der leverer digital infrastruktur til reklamebranchen, skulle børsnoteres 30. november.

27. november blev børsnoteringen så udskudt til 5. december samtidigt med, at Adform sænkede prisen for aktierne fra et spænd mellem 19 og 24 kroner og ned til 16 kroner per aktie.

Forventningen fra Adform var, at de mere end 46 millioner udbudte aktier skulle rejse 750 millioner kroner ved børsnoteringen.

Om Adform fastholder de forventninger, fremgår ikke af selskabets meddelelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S