Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

British Telecom vil inden for de kommende to år fjerne al udstyr leveret af kinesiske Huawei fra dets 4G-netværk. Huawei er også TDC's hovedleverandør af infrastruktur.

Artikel top billede

Et af Europas største telefirmaer, British Telecom eller BT Group, vil inden for de kommende to år fjerne al udstyr leveret kinesiske Huawei fra dets 4G-netværk, skriver Financial Times.

BT Group har i forvejen udelukket Huawei fra muligheden for at kunne byde på opgaver, der handler om at komme til at lever netværks-udstyr til selskabets kommende 5G-netværk.

Huawei er den primære leverandør af netværksudstyr til danske TDC.

Selskabet er længe blevet beskyldt for at udnytte dets udstyr til at spionere til fordel for den kinesiske stat og er forlængst blevet skrevet på den sorte liste i USA.

Den amerikanske regering har i et stykke arbejdet fokuseret på at overbevise andre lande om, at de bør droppe anvendelse af udstyr fra Huawei.

Det kan du læse mere om her: USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter.

Ifølge Financial Times vil BT Group fortsat anvende løsninger fra Huawei, men ikke på det, som selskabet kalder for ‘core’.

BT Group har således truffet en beslutning om, at Huaweis udstyr alene må anvendes i yderkanten af infrastrukturen.

En række lande har allerede udelukket Huawei fra at installere udstyr centralt i infrastrukturen.

I 2013 indgik TDC en aftale med Huawei på fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det kan du læse mere om her: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Beskyldningerne om, at Huawei spionerede, blev siden afvist af Center for Cybersikkerhed. Faktisk mente man, at cybersikkerheden er blevet højnet af aftalen med Huawei.

Det var dengang Center for Cybersikkerheds vurdering, at aftalerne med TDC og Huawei har bidraget væsentligt til at højne informationssikkerheden, og ført til, at der i dag er et tilstrækkeligt højt sikkerhedsniveau hos TDC.

Læs også:

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S