Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radar. Selskabet står i dag for blandt andet hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radars, fortæller Forsvarets Efterretningstjeneste til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det sker efter, at en række lande - senest Storbritannien - har fravalgt Huawei som leverandør af centrale systemer i deres tele-infrastruktur på grund af mistanke om spionage.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Herhjemme står Huawei blandt andet for hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Hidtil har Center for Cybersikkerhed og Forsvarets Efterretningstjeneste fastholdt, at Huawei ikke udgår nogen sikkerhedsrisiko.

Det kan du læse mere om her: Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Men nu siger FE-chef, Lars Findsen, til avisen, at Huawei er ‘på de danske sikkerhedsmyndigheders radar’ i forbindelse med den kommende udbygning af 5G-netværket.

“Ligesom der tidligere har været opmærksomhed omkring Huawei og det forhold, at kinesiske selskaber har den størrelse, som de har, og at der er den dynamik imellem selskaber i Kina og så den kinesiske stat, så kommer vi også til i forbindelse med 5G-problematikken at beskæftige os med det tema,” siger han til avisen.

Også Thomas Lund-Sørensen fra Center for Cybersikkerhed siger, at meldingerne fra de øvrige lande gør indtryk.

Huawei har hele tiden fastholdt, at selskabet ikke spionerer.

Læs også:

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS