Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radar. Selskabet står i dag for blandt andet hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radars, fortæller Forsvarets Efterretningstjeneste til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det sker efter, at en række lande - senest Storbritannien - har fravalgt Huawei som leverandør af centrale systemer i deres tele-infrastruktur på grund af mistanke om spionage.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Herhjemme står Huawei blandt andet for hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Hidtil har Center for Cybersikkerhed og Forsvarets Efterretningstjeneste fastholdt, at Huawei ikke udgår nogen sikkerhedsrisiko.

Det kan du læse mere om her: Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Men nu siger FE-chef, Lars Findsen, til avisen, at Huawei er ‘på de danske sikkerhedsmyndigheders radar’ i forbindelse med den kommende udbygning af 5G-netværket.

“Ligesom der tidligere har været opmærksomhed omkring Huawei og det forhold, at kinesiske selskaber har den størrelse, som de har, og at der er den dynamik imellem selskaber i Kina og så den kinesiske stat, så kommer vi også til i forbindelse med 5G-problematikken at beskæftige os med det tema,” siger han til avisen.

Også Thomas Lund-Sørensen fra Center for Cybersikkerhed siger, at meldingerne fra de øvrige lande gør indtryk.

Huawei har hele tiden fastholdt, at selskabet ikke spionerer.

Læs også:

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS