Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radar. Selskabet står i dag for blandt andet hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radars, fortæller Forsvarets Efterretningstjeneste til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det sker efter, at en række lande - senest Storbritannien - har fravalgt Huawei som leverandør af centrale systemer i deres tele-infrastruktur på grund af mistanke om spionage.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Herhjemme står Huawei blandt andet for hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Hidtil har Center for Cybersikkerhed og Forsvarets Efterretningstjeneste fastholdt, at Huawei ikke udgår nogen sikkerhedsrisiko.

Det kan du læse mere om her: Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Men nu siger FE-chef, Lars Findsen, til avisen, at Huawei er ‘på de danske sikkerhedsmyndigheders radar’ i forbindelse med den kommende udbygning af 5G-netværket.

“Ligesom der tidligere har været opmærksomhed omkring Huawei og det forhold, at kinesiske selskaber har den størrelse, som de har, og at der er den dynamik imellem selskaber i Kina og så den kinesiske stat, så kommer vi også til i forbindelse med 5G-problematikken at beskæftige os med det tema,” siger han til avisen.

Også Thomas Lund-Sørensen fra Center for Cybersikkerhed siger, at meldingerne fra de øvrige lande gør indtryk.

Huawei har hele tiden fastholdt, at selskabet ikke spionerer.

Læs også:

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos