Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radar. Selskabet står i dag for blandt andet hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radars, fortæller Forsvarets Efterretningstjeneste til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det sker efter, at en række lande - senest Storbritannien - har fravalgt Huawei som leverandør af centrale systemer i deres tele-infrastruktur på grund af mistanke om spionage.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Herhjemme står Huawei blandt andet for hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Hidtil har Center for Cybersikkerhed og Forsvarets Efterretningstjeneste fastholdt, at Huawei ikke udgår nogen sikkerhedsrisiko.

Det kan du læse mere om her: Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Men nu siger FE-chef, Lars Findsen, til avisen, at Huawei er ‘på de danske sikkerhedsmyndigheders radar’ i forbindelse med den kommende udbygning af 5G-netværket.

“Ligesom der tidligere har været opmærksomhed omkring Huawei og det forhold, at kinesiske selskaber har den størrelse, som de har, og at der er den dynamik imellem selskaber i Kina og så den kinesiske stat, så kommer vi også til i forbindelse med 5G-problematikken at beskæftige os med det tema,” siger han til avisen.

Også Thomas Lund-Sørensen fra Center for Cybersikkerhed siger, at meldingerne fra de øvrige lande gør indtryk.

Huawei har hele tiden fastholdt, at selskabet ikke spionerer.

Læs også:

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S