Kina forbyder salg af iPhone X – og seks andre af Apples populære telefoner

Apple har lidt et bemærkelsesværdig nederlag til Qualcomm ved en kinesisk domstol. Det betyder, at domstolen har nedlagt forbud mod salg og import af syv populære iPhones.

Artikel top billede

Kinesiske forbrugere kan i fremtiden få svært ved at købe syv af de seneste års mest populære iPhones.

Her i blandt den meget omtalte iPhone X, som Apple lancerede sidste år.

Det sker som følge af at Apple, som du kan læse i Computerworlds morgen-briefing, har lidt et markant nederlag i en retssag mod Qualcomm ved en kinesisk domstol.

Det betyder ifølge den amerikanske tv-station CNN, at retten dermed forbyder salg og import af iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6S og iPhone 6S Plus.

Den gode nyhed for Apple er dog, at de nyeste telefoner iPhone XS, iPhone XS Max og iPhone XR ikke er omfattet af forbuddet.

De telefoner der er omfattet af forbuddet udgør ifølge CNNs oplysninger i øjeblikket 10 til 15 procent af Apples iPhone-salg på det kinesiske marked.

Konsekvenserne er endnu ukendte

Dommen blev afsagt i sidste uge, men blev først offentliggjort mandag aften. Det er dog stadigvæk uvist om det umiddelbart får nogen praktisk betydning.

For Apple oplyser til CNN, at alle de iPhones der er omfattet af forbuddet stadigvæk vil være tilgængelig i Kina.

Qualcomm advarer dog ifølge CNN om at virksomheden er parat til at tage yderlige retslige skridt, hvis virksomheden vurderer at Apple overtræder forbuddet.

Det kinesiske forbud er et led i en langvarig og bitter jurdisk tvist mellem de to californiske selskaber, hvor Apple blandt andet har lagt sag an mod Qualcomm og beskyldt virksomheden for at bruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Tidligere på året rejste EU en sag mod Qualcomm, der kan resultere i at virksomheden får en kæmpe bøde for at misbruge sin dominerende markedsposition.

Læs også:
Apple dropper Qualcomm som kæmpe-leverandør - og det kan gå ud over hastigheden på din næste iPhone

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S