Kammeradvokaten opgiver jagten på Stein Bagger-formue - ingen vil betale for yderligere efterforskning

Kammeradvokaten opgiver helt at finde de sidste penge fra Stein Baggers formue.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkjær) (Foto: Mads Elkær)

Kammeradvokaten dropper alle planer om at finde flere af den svindeldømte Stein Baggers penge, skriver Børsen.

Det sker, fordi kreditorerne i IT Factorys konkursbo ikke vil betale for yderligere efterforskning og jagt på pengene i USA.

Her har kammeradvokaten i otte måneder været i gang med at søge efter pengene.

Sagens største kreditor er Danske Bank, som har mere end 250 millioner kroner til gode i sagen.

Her meddeler pressechef Kenni Leth til Børsen, at “det er korrekt, at det er blevet besluttet ikke at forfølge sagen yderligere i USA, da en sådan proces vil være forbundet med ekstra omkostninger, og da det er tvivlsomt, om en sådan indsats overhovedet vil medføre noget positivt nettoresultat til gavn for kreditorerne.”

Det er tidligere kommet frem, at nogle af de 200 millioner kroner, som fortsat mangler i sagen, kan være endt i Singapore - muligvis i forbindelse med finansiering af en mobilteknologi i selskabet iQNECT.

Læs også:

300 millioner kroner sendt ud til kreditorerne i IT-Factory konkurs: Sådan fordeles pengene

Atea vinder sag om Stein Bagger-millioner: Får stort millionbeløb tilbage fra konkursboet efter IT Factory

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job