Kammeradvokaten opgiver jagten på Stein Bagger-formue - ingen vil betale for yderligere efterforskning

Kammeradvokaten opgiver helt at finde de sidste penge fra Stein Baggers formue.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkjær) (Foto: Mads Elkær)

Kammeradvokaten dropper alle planer om at finde flere af den svindeldømte Stein Baggers penge, skriver Børsen.

Det sker, fordi kreditorerne i IT Factorys konkursbo ikke vil betale for yderligere efterforskning og jagt på pengene i USA.

Her har kammeradvokaten i otte måneder været i gang med at søge efter pengene.

Sagens største kreditor er Danske Bank, som har mere end 250 millioner kroner til gode i sagen.

Her meddeler pressechef Kenni Leth til Børsen, at “det er korrekt, at det er blevet besluttet ikke at forfølge sagen yderligere i USA, da en sådan proces vil være forbundet med ekstra omkostninger, og da det er tvivlsomt, om en sådan indsats overhovedet vil medføre noget positivt nettoresultat til gavn for kreditorerne.”

Det er tidligere kommet frem, at nogle af de 200 millioner kroner, som fortsat mangler i sagen, kan være endt i Singapore - muligvis i forbindelse med finansiering af en mobilteknologi i selskabet iQNECT.

Læs også:

300 millioner kroner sendt ud til kreditorerne i IT-Factory konkurs: Sådan fordeles pengene

Atea vinder sag om Stein Bagger-millioner: Får stort millionbeløb tilbage fra konkursboet efter IT Factory

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS