Kammeradvokaten opgiver jagten på Stein Bagger-formue - ingen vil betale for yderligere efterforskning

Kammeradvokaten opgiver helt at finde de sidste penge fra Stein Baggers formue.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkjær) (Foto: Mads Elkær)

Kammeradvokaten dropper alle planer om at finde flere af den svindeldømte Stein Baggers penge, skriver Børsen.

Det sker, fordi kreditorerne i IT Factorys konkursbo ikke vil betale for yderligere efterforskning og jagt på pengene i USA.

Her har kammeradvokaten i otte måneder været i gang med at søge efter pengene.

Sagens største kreditor er Danske Bank, som har mere end 250 millioner kroner til gode i sagen.

Her meddeler pressechef Kenni Leth til Børsen, at “det er korrekt, at det er blevet besluttet ikke at forfølge sagen yderligere i USA, da en sådan proces vil være forbundet med ekstra omkostninger, og da det er tvivlsomt, om en sådan indsats overhovedet vil medføre noget positivt nettoresultat til gavn for kreditorerne.”

Det er tidligere kommet frem, at nogle af de 200 millioner kroner, som fortsat mangler i sagen, kan være endt i Singapore - muligvis i forbindelse med finansiering af en mobilteknologi i selskabet iQNECT.

Læs også:

300 millioner kroner sendt ud til kreditorerne i IT-Factory konkurs: Sådan fordeles pengene

Atea vinder sag om Stein Bagger-millioner: Får stort millionbeløb tilbage fra konkursboet efter IT Factory

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S