Kammeradvokaten opgiver jagten på Stein Bagger-formue - ingen vil betale for yderligere efterforskning

Kammeradvokaten opgiver helt at finde de sidste penge fra Stein Baggers formue.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkjær) (Foto: Mads Elkær)

Kammeradvokaten dropper alle planer om at finde flere af den svindeldømte Stein Baggers penge, skriver Børsen.

Det sker, fordi kreditorerne i IT Factorys konkursbo ikke vil betale for yderligere efterforskning og jagt på pengene i USA.

Her har kammeradvokaten i otte måneder været i gang med at søge efter pengene.

Sagens største kreditor er Danske Bank, som har mere end 250 millioner kroner til gode i sagen.

Her meddeler pressechef Kenni Leth til Børsen, at “det er korrekt, at det er blevet besluttet ikke at forfølge sagen yderligere i USA, da en sådan proces vil være forbundet med ekstra omkostninger, og da det er tvivlsomt, om en sådan indsats overhovedet vil medføre noget positivt nettoresultat til gavn for kreditorerne.”

Det er tidligere kommet frem, at nogle af de 200 millioner kroner, som fortsat mangler i sagen, kan være endt i Singapore - muligvis i forbindelse med finansiering af en mobilteknologi i selskabet iQNECT.

Læs også:

300 millioner kroner sendt ud til kreditorerne i IT-Factory konkurs: Sådan fordeles pengene

Atea vinder sag om Stein Bagger-millioner: Får stort millionbeløb tilbage fra konkursboet efter IT Factory

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

PensionDanmark

Senior Data Scientist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird