Den store SKI 02.19-aftale bliver klar lige efter nytår trods manglende afklaring af regler for udflytning af data

SKI 02.19-aftalen bliver lanceret lige efter nytår. SKI står fast på deadlinen for den store aftale, selvom staten endnu ikke ved, hvornår retningslinjerne for udflytning af data og it-systemer vil være klar.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i indholdet af SKI 02.19-aftalen
  • Find ud af hvorfor netop denne aftale er interessant
  • Se SKI's begrundelse for ikke at udskyde aftalen yderligere
  • Indsigt i hvorfor den manglende afklaring af krigsreglen kan få betydning for rammeaftalen
1.167
6 min
Den længe ventede rammeaftale 02.19 SaaS-Cloud fra Statens og Kommunernes indkøbsservice, SKI, der blandt andet skal bruges af flere af landets kommuner til at indkøbe til fagsystemer til kommuners jobcentere samt en række andre fagsystemer, bliver ikke påvirket af, at Justitsministeriet endnu ikke har offentliggjort retningslinjer for, hvilke data og it-systemer, der skal forblive Danmark.

Det er meldingen fra SKI.

02.19 SaaS-Cloud, der forventes at få plads til mere end 50 forskellige leverandører, skal erstatte den hidtige rammeaftale, og den skal efter planen lanceres i begyndelsen af 2019 med en forventet tilbudsfrist i uge seks.

Men den manglende afklaring af hvilke it-systemer og data, der ikke må føres ud af landet, foreligger endnu ikke, hvilket efterlader både kommuner og leverandørerne i et jurdisk limbo.

Det juridiske dødvande kommer til udtryk ved, at 33 danske kommuner, sender særligt følsomme data ud af Danmark via KMD's Microsoft Azure-baserede it-system KMD Momentum, der driftes i Amsterdam.

Inden nytår vokser antallet af kommuner til 44.

Det er i strid med statens aftale med kommunerne, men hvad det reelt betyder, er der endnu ikke klarhed over.

Og da en stor del af landets kommuner fremover skal købe jobcenterløsninger som KMD Momentum via 02.19 SaaS-Cloud, kan hverken kommuner eller leverandører vide sig sikre på, hvilke regler der gælder for de aftaler, som der skal bydes på.

Rammeaftalen er allerede blevet udskudt en gang i forhold til den oprindeligt udmeldte udsplan, men nu gør SKI det klart, at aftalen ikke bliver yderligere udskudt - heller ikke hvis retningslinjerne ikke når at blive offentliggjort.

Det oplyser SKI til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job