Danske virksomheder bruger flere penge på it-sikkerhed end nogensinde før: Så massiv har effekten været

Der er tilsyneladende blevet flere penge til it-sikkerhed hos de danske virksomheder. Og noget tyder på, at det virker. I hvert fald indtil videre.

Artikel top billede

Endelig ser der ud til at være gode nyheder til de danske it-sikkerhedschefer.

En ny undersøgelse fra konsulenthuset PwC viser nemlig, at antallet af hackerangreb er faldet samtidig med, at udgifterne til it-sikkerhed er steget.

Hver femte danske virksomhed har i dag sat mere end syv millioner kroner til side til it-sikkerhed.

Læs også: Tjek sikkerhedsniveauet i din virksomhed: Ny test skal give danske virksomheder bedre it-sikkerhed

Samtidig fortæller halvdelen af de danske virksomheder, at de har øgede udgifterne til sikkehedshændelser for.

Og de øgede omkostninger ser ud til at virke. Antallet af virksomheder, der er blevet ramt af et hackerangreb er nemlig faldet fra 55 procent sidste år til 44 procent i år.

"Vi kan glæde os over, at der er færre virksomheder, der er blevet ramt af et cyberangreb i det forgangne år, men vi må samtidig konstatere, at det bliver væsentligt dyrere for virksomhederne, når de bliver ramt. En del af forklaringen ligger i, at angrebene er blevet mere målrettede mod de enkelte virksomheder," siger Mads Nørgaard Madsen, partner i PwC og ekspert i it-sikkerhed i en pressemeddelelse.

Læs også: Danske virksomheder fravælger cyberforsikringer: “Mange tænker, at det ikke rammer mig”

Færre men mere alorlige angreb

Det er dog ikke kun gode nyheder i undersøgelsen.

For mens antallet af angreb, der trænger igennem virksomhedernes it-forsvar ser ud til at være faldende, så opruster de it-kriminelle også. 59 procent af virksomhederne i undersøgelsen svarer, at de har oplevet målrettede angreb mens det tal var 44 procent sidste år.

Desuden har hackerne tilsynelandende fundet nye måder at angribe virksomhederne på. Antallet af Ransomware-angreb er tilsynelande faldet rimelig markant.

Læs også: AI er afgørende i kampen mod hackerne men alligevel halter mange efter: “Mange virksomhederkigger på, hvem der springer i først, og om de kommer til at drukne”

Kun 24 procent af danske virksomheder svarer, at de er blevet ramt af et ransomware angreb i løbet af året. sidste år lå det tal på mere end det dobbelte - nemlig 58 procent.

“Årsagen til faldet kan skyldes, at virksomhederne er blevet bedre sikret mod denne type angreb, selvom de fortsat i høj grad bliver ramt af phisingangreb, der typisk er døråbner for ransomware," siger Mads Nørgaard Madsen ifølge pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse