Center for Cybersikkerhed: Risikoen for cyberangreb i transportsektoren er “meget høj”

Trusslen mod den danske transportsektor er på det højst mulige niveau, vurderer Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Robert Attermann / RED STAR - www.redstar.dk)

Den danske transportsektor, herunder selskaber som DSB, er under en 'meget høj' trussel fra cyberangreb.

Det vurderer Center for Cybersikkerhed i sin seneste trusselsvurderingfor den danske transportsektor, der både dækker over den danske luft- og landtransport.

Særligt afpresnings-relateret cyberkriminalitet er en trussel mod transportsektoren. Ifølge Center for Cybersikkerhed er det lige nu den største og mest alvorlige trussel mod transportsektoren.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Meget høj risiko for angreb på sundhedssektoren

“Denne trussel kommer især til udtryk i form af ransomwareangreb, men cyberkriminelle afpresser også deres ofre på andre måder, f.eks. ved hjælp af DDoS-angreb eller ved at true med at offentliggøre data, som de har stjålet ved hjælp af hacking,” står der i vurderingen.

Netop et DDoS-angreb ramte DSB så sent som i sommer, der gjorde det umuligt at købe billetter i både DSB’s billet-app, billetautomaterne på stationen, og i DSB’s interne system.

Vurderingen fra Center for Cybersikkerhed er, at der er en Der er “en specifik trussel” der har “kapacitet, hensigt, planlægning og mulig
iværksættelse” af et angreb er meget sandsynligt.

Læs også: Sikkerhedsekspert: DSB kunne have undgået at blive lagt ned af simpelt DDoS-angreb

Lav risiko for cyberterror

I den mindre alvorlige ende vurderer Center for Cybersikkerhed dog, at transportsektoren ikke har særlig grund til at frygte, at den bliver ramt af et cyberangreb i forbindelse med et terrorangreb.

“Selvom militante ekstremister i få tilfælde har ytret interesse for at udføre cyberterror generelt, har de aktuelt ikke kapacitet til dette,” står der i vurderingen.

Udover transportsektoren har centeret også udgivet trusselsvurderinger for sundheds-, finans-, og energisektoren.

Læs også: Danske banker ramt af stort hackerangreb: Er for alvor i hackernes søgelys

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job