Center for Cybersikkerhed: Risikoen for cyberangreb i transportsektoren er “meget høj”

Trusslen mod den danske transportsektor er på det højst mulige niveau, vurderer Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Robert Attermann / RED STAR - www.redstar.dk)

Den danske transportsektor, herunder selskaber som DSB, er under en 'meget høj' trussel fra cyberangreb.

Det vurderer Center for Cybersikkerhed i sin seneste trusselsvurderingfor den danske transportsektor, der både dækker over den danske luft- og landtransport.

Særligt afpresnings-relateret cyberkriminalitet er en trussel mod transportsektoren. Ifølge Center for Cybersikkerhed er det lige nu den største og mest alvorlige trussel mod transportsektoren.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Meget høj risiko for angreb på sundhedssektoren

“Denne trussel kommer især til udtryk i form af ransomwareangreb, men cyberkriminelle afpresser også deres ofre på andre måder, f.eks. ved hjælp af DDoS-angreb eller ved at true med at offentliggøre data, som de har stjålet ved hjælp af hacking,” står der i vurderingen.

Netop et DDoS-angreb ramte DSB så sent som i sommer, der gjorde det umuligt at købe billetter i både DSB’s billet-app, billetautomaterne på stationen, og i DSB’s interne system.

Vurderingen fra Center for Cybersikkerhed er, at der er en Der er “en specifik trussel” der har “kapacitet, hensigt, planlægning og mulig
iværksættelse” af et angreb er meget sandsynligt.

Læs også: Sikkerhedsekspert: DSB kunne have undgået at blive lagt ned af simpelt DDoS-angreb

Lav risiko for cyberterror

I den mindre alvorlige ende vurderer Center for Cybersikkerhed dog, at transportsektoren ikke har særlig grund til at frygte, at den bliver ramt af et cyberangreb i forbindelse med et terrorangreb.

“Selvom militante ekstremister i få tilfælde har ytret interesse for at udføre cyberterror generelt, har de aktuelt ikke kapacitet til dette,” står der i vurderingen.

Udover transportsektoren har centeret også udgivet trusselsvurderinger for sundheds-, finans-, og energisektoren.

Læs også: Danske banker ramt af stort hackerangreb: Er for alvor i hackernes søgelys

Annonceindlæg fra Idura

Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S