Center for Cybersikkerhed: Risikoen for cyberangreb i transportsektoren er “meget høj”

Trusslen mod den danske transportsektor er på det højst mulige niveau, vurderer Center for Cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Robert Attermann / RED STAR - www.redstar.dk)

Den danske transportsektor, herunder selskaber som DSB, er under en 'meget høj' trussel fra cyberangreb.

Det vurderer Center for Cybersikkerhed i sin seneste trusselsvurderingfor den danske transportsektor, der både dækker over den danske luft- og landtransport.

Særligt afpresnings-relateret cyberkriminalitet er en trussel mod transportsektoren. Ifølge Center for Cybersikkerhed er det lige nu den største og mest alvorlige trussel mod transportsektoren.

Læs også: Center for Cybersikkerhed: Meget høj risiko for angreb på sundhedssektoren

“Denne trussel kommer især til udtryk i form af ransomwareangreb, men cyberkriminelle afpresser også deres ofre på andre måder, f.eks. ved hjælp af DDoS-angreb eller ved at true med at offentliggøre data, som de har stjålet ved hjælp af hacking,” står der i vurderingen.

Netop et DDoS-angreb ramte DSB så sent som i sommer, der gjorde det umuligt at købe billetter i både DSB’s billet-app, billetautomaterne på stationen, og i DSB’s interne system.

Vurderingen fra Center for Cybersikkerhed er, at der er en Der er “en specifik trussel” der har “kapacitet, hensigt, planlægning og mulig
iværksættelse” af et angreb er meget sandsynligt.

Læs også: Sikkerhedsekspert: DSB kunne have undgået at blive lagt ned af simpelt DDoS-angreb

Lav risiko for cyberterror

I den mindre alvorlige ende vurderer Center for Cybersikkerhed dog, at transportsektoren ikke har særlig grund til at frygte, at den bliver ramt af et cyberangreb i forbindelse med et terrorangreb.

“Selvom militante ekstremister i få tilfælde har ytret interesse for at udføre cyberterror generelt, har de aktuelt ikke kapacitet til dette,” står der i vurderingen.

Udover transportsektoren har centeret også udgivet trusselsvurderinger for sundheds-, finans-, og energisektoren.

Læs også: Danske banker ramt af stort hackerangreb: Er for alvor i hackernes søgelys

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect