Data-forbruget er eksploderet efter afskaffelsen af roaming-afgifterne i EU: Så meget data bruger vi

EU-borgernes dataforbrug i udlandet er boomet efter afskaffelsen af roaming-afgiften, viser en ny rapport fra EU-Kommissionen.

Artikel top billede

De europæiske telebrugere er gået data-amok efter, at roaming-afgifterne blev afskaffet den 15. juni 2017.

Det viser en ny rapport fra EU-kommissionen.

Ifølge rapporten steg dataforbruget hos rejsende i EU med mere end fem gange umiddelbart efter, at roaming-afgifterne blev afskaffet.

Efterfølgende lader tallet dog til at have stabiliseret sig, og i dag bruger rejsende i EU i gennemsnit fire gange så meget roamingdata sammenlignet med før roaming-afgifterne blev afskaffet.

Derudover viser rapporten også, at sammenlignet med før 15. juni 2017 foretager rejsende i EU nu dobbelt så mange telefonopkald, når de roamer.

Læs også: Ny europæisk telelov på vej: Her er seks nyheder i loven der får konsekvenser for dig

Går lige så meget på nettet som hjemme

En undersøgelse fra Eurobarometer viser desuden, at 35 procent af alle rejsende i dag, går lige så meget på nettet, når de roamer, som de gør, når de er derhjemme.

Antallet af borgere, der aldrig bruger deres mobildata, når de er udlandet, er faldet fra 42 procent til 19 procent.

Undersøgelsen viser også, at 62 procent af alle EU-borgere i dag er bekendt med, at de ikke længere skal betale roaming-afgifter, når de rejser til et andet EU-land.

Læs også: Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S