Data-forbruget er eksploderet efter afskaffelsen af roaming-afgifterne i EU: Så meget data bruger vi

EU-borgernes dataforbrug i udlandet er boomet efter afskaffelsen af roaming-afgiften, viser en ny rapport fra EU-Kommissionen.

Artikel top billede

De europæiske telebrugere er gået data-amok efter, at roaming-afgifterne blev afskaffet den 15. juni 2017.

Det viser en ny rapport fra EU-kommissionen.

Ifølge rapporten steg dataforbruget hos rejsende i EU med mere end fem gange umiddelbart efter, at roaming-afgifterne blev afskaffet.

Efterfølgende lader tallet dog til at have stabiliseret sig, og i dag bruger rejsende i EU i gennemsnit fire gange så meget roamingdata sammenlignet med før roaming-afgifterne blev afskaffet.

Derudover viser rapporten også, at sammenlignet med før 15. juni 2017 foretager rejsende i EU nu dobbelt så mange telefonopkald, når de roamer.

Læs også: Ny europæisk telelov på vej: Her er seks nyheder i loven der får konsekvenser for dig

Går lige så meget på nettet som hjemme

En undersøgelse fra Eurobarometer viser desuden, at 35 procent af alle rejsende i dag, går lige så meget på nettet, når de roamer, som de gør, når de er derhjemme.

Antallet af borgere, der aldrig bruger deres mobildata, når de er udlandet, er faldet fra 42 procent til 19 procent.

Undersøgelsen viser også, at 62 procent af alle EU-borgere i dag er bekendt med, at de ikke længere skal betale roaming-afgifter, når de rejser til et andet EU-land.

Læs også: Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice