Data-forbruget er eksploderet efter afskaffelsen af roaming-afgifterne i EU: Så meget data bruger vi

EU-borgernes dataforbrug i udlandet er boomet efter afskaffelsen af roaming-afgiften, viser en ny rapport fra EU-Kommissionen.

Artikel top billede

De europæiske telebrugere er gået data-amok efter, at roaming-afgifterne blev afskaffet den 15. juni 2017.

Det viser en ny rapport fra EU-kommissionen.

Ifølge rapporten steg dataforbruget hos rejsende i EU med mere end fem gange umiddelbart efter, at roaming-afgifterne blev afskaffet.

Efterfølgende lader tallet dog til at have stabiliseret sig, og i dag bruger rejsende i EU i gennemsnit fire gange så meget roamingdata sammenlignet med før roaming-afgifterne blev afskaffet.

Derudover viser rapporten også, at sammenlignet med før 15. juni 2017 foretager rejsende i EU nu dobbelt så mange telefonopkald, når de roamer.

Læs også: Ny europæisk telelov på vej: Her er seks nyheder i loven der får konsekvenser for dig

Går lige så meget på nettet som hjemme

En undersøgelse fra Eurobarometer viser desuden, at 35 procent af alle rejsende i dag, går lige så meget på nettet, når de roamer, som de gør, når de er derhjemme.

Antallet af borgere, der aldrig bruger deres mobildata, når de er udlandet, er faldet fra 42 procent til 19 procent.

Undersøgelsen viser også, at 62 procent af alle EU-borgere i dag er bekendt med, at de ikke længere skal betale roaming-afgifter, når de rejser til et andet EU-land.

Læs også: Din data-roaming afslører, hvor du holder ferie: Se listen over de lande, danskerne har roamet mest i denne sommer

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network